Co czwarta stacja dializ w Polsce prowadzona jest przez niepublicznego operatora

Prywatyzacja stacji dializ jeszcze nie tak dawno budziła spore emocje. Na przedstawicieli samorządów i dyrektorów szpitali, którzy zdecydowali się przekazać stacje w prywatne ręce spadały gromy. Lokalne społeczności - wykazując zresztą zupełne niezrozumienie tematu - bały się, że u "prywatnego" będzie trzeba płacić. W środowiskach medycznych dyskutowano, czy zmiana właściciela nie spowoduje obniżenia standardów leczenia.
Nic takiego się nie stało. Na ponad 200 stacji dializ w Polsce jedna czwarta jest już niepubliczna. Leczy się w nich ponad 3 tysiące pacjentów i to na pewno nie koniec zmian prywatyzacyjnych.

AKADEMICKI ZASTÓJ

Zdaniem profesora Bolesława Rutkowskiego, krajowego konsultanta ds. nefrologii, paradoksalnie to stacje prywatne wyznaczają teraz miarę postępu w dializoterapii.
- Większość stacji, która się sprywatyzowała, już w tej chwili ma lepsze przeciętnie wyposażenie niż ta w jednostce referencyjnej, akademickiej - przyznaje profesor Rutkowski.
- Do kierowanej przeze mnie kliniki w Gdańsku mają przyjeżdżać lekarze na szkolenia, ale boję się, że niedługo to ja będę wysyłał swoich asystentów do prywatnych stacji w Lęborku, Wejherowie, czy w Kwidzynie, żeby uczyli się nowych metod leczenia, bo nawet mojego szpitala nie będzie stać na zakup nowoczesnej aparatury.

NERKI SIĘ SYPIĄ

W ręce prywatnych firm "popycha" stacje dializ brak pieniędzy w szpitalnych kasach. Nie ma środków na wymianę zużytego sprzętu. Dla niezorientowanych, sporym zaskoczeniem był raport NIK-u dotyczący dostępności leczenia nerkozastępczego w latach 2000-2004, opublikowany w kwietniu tego roku.
Wynika z niego, że prawie połowa sztucznych nerek w polskich stacjach dializ przepracowała już ponad 50 tysięcy godzin i powinna być wycofana z eksploatacji.
Zgodnie ze standardami kres pracy tych aparatów następuje po 25 tysiącach godzin pracy lub po 7 latach. 30 proc. sztucznych nerek graniczny wiek osiągnie w najbliższym czasie. Kłopot w tym, że publiczne szpitale nie mają ich jak wymienić.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH