
Na schizofrenię cierpi ok. 400 tys. Polaków. Tę liczbę trzeba pomnożyć przez 10, bo jak mówią psychiatrzy, tyle osób z otoczenia chorego odczuwa skutki jego choroby. Mamy więc do czynienia z ogromną populacją ludzi dotkniętych pośrednio lub bezpośrednio schizofrenią.
Często o opiekujących się chorymi na schizofrenię mówimy, że są tzw. cichymi pacjentami. Za każdym chorym ze schizofrenią - jak wskazują analizy - stoi średnio 10 osób z jego najbliższego otoczenia. Dzieje się tak, gdyż schizofrenia dotyka całego systemu rodzinnego - wyjaśnia dr Maja Polikowska z Katedr y i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cichy pacjent
Dodaje, że wśród tych najbliższych osób zawsze ktoś poświęca się najbardziej, m.in. kosztem swojego życia zawodowego i prywatnego. Jako opiekun pracuje praktycznie na drugim etacie. Właśnie jego nazywamy cichym pacjentem.
- Schizofrenia jest bardzo trudnym doświadczeniem, także dla członków najbliższej rodziny, gdyż na ogół na nich spada ciężar opieki nad chorym. Konsekwencje tej sytuacji to m.in. funkcjonowanie w ciągłym stresie, destabilizacja życia na skutek nawrotów choroby, wyraźny spadek jakości życia w sferze zdrowia psychicznego, pogorszenie się wzajemnych relacji w rodzinie oraz stygmatyzacja opiekunów, która prowadzi do dyskryminacji i wykluczenia ich z życia społecznego - wskazuje prof. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podkreśla, że opieka nad osobą chorą generuje również wysokie koszty związane z organizacją życia i koniecznością zapewnienia opieki choremu, przy równoczesnych obciążeniach opiekunów w sferze zawodowej, co prowadzi do ograniczenia ich czasu pracy.
Profesor powołuje się na raport "Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy", w którym przedstawiono między innymi wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych w celu opisania profilu opiekuna osoby chorej na schizofrenię oraz jego roli w procesie terapeutycznym.
Z analizy ankiet wynika, że opiekunem chorych na schizofrenię jest najczęściej jeden z rodziców albo małżonek/ par tner, w większości przypadków mieszkający razem z chorym. Opieka zajmuje opiekunowi średnio 34 godziny tygodniowo, co stanowi blisko 90% kolejnego etatu. Jedna czwarta opiekunów musiała zmniejszyć liczbę godzin pracy o 1/3. Co więcej, choroba psychiczna bliskiej osoby staje się silnym źródłem stresu opiekunów - niemal co czwarty z nich zmaga się z objawami depresji i wymaga pomocy specjalisty. Także i z tego powodu opiekunowie nazywani są "cichymi pacjentami".
Obciążenia budżetowe i organizacyjne
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- WT19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- WT19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- WT18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- WT17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- WT17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- WT17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych