Najpierw były Polkowice, potem Kleszczów i Ożarowice, a do działania przystępuje m.in. Gdynia oraz Inowrocław. Krótko mówiąc:

Regularnie wykonywane badania cytologiczne u kobiet aktywnych seksualnie i szczepienia nastolatek,najlepiej przed inicjacją seksualną, mają zmienić tragiczną statystykęzachorowalności i umieralności z powodu nowotworu raka szyjki macicy w Polsce.
- 50% kobiet chorych na raka szyjki macicy nigdy nie miało pobranej cytologii, a 10% nie robiło tego badania w ciągu ostatnich 5 lat - mówi prof. Marek Spaczyński,kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. - A regularne wykonywanie wymazów cytologicznych jest najskuteczniejszym sposobem wykrywania raka szyjki macicy we wczesnym, wyleczalnym stadium.

U innych

Prof. Spaczyński jest przekonany, że badania te, przeprowadzane na szeroką skalę, mogą zmniejszyć o 40% liczbę zachorowań na ten nowotwór. Ową skalę, jak wskazują doświadczenia innych krajów, może zapewnić aktywny skrining, który np. w Finlandii, prowadzącej taką akcję od 1960 roku, doprowadził do tego, że 90% Finek regularnie robi badania cytologiczne. Kraj ten w efekcie ma bardzo niski wskaźnik zachorowań i śmiertelności na raka szyjki macicy.
- W tych krajach, w których prowadzony jest skrining, ryzyko wykrycia nowotworu wynosi 0,9 - np. w USA, a w populacjach nie objętych skriningiem - 4 - dodaje prof. Spaczyński.
Prognozy epidemiologiczne również są zatrważające dla krajów rozwijających się. Przewidują wzrost zachorowań o 83%, podczas gdy w krajach rozwiniętych, gdzie jest dobra profilaktyka - o 14%.
- W latach 60. wszyscy byliśmy w tym samym punkcie, tylko świat poszedł drogą aktywnego skriningu, a u nas wskaźnik umieralności praktycznie się nie zmienia, wręcz jest gorszy niż w latach 60. - zauważa prof. Spaczyński.
Aktywny skrining od wielu lat ma nawet Kuba. W efekcie w latach 1973-96 spadła tam zachorowalność na raka inwazyjnego o 36%.

Skrining po polsku

- Trzy lata temu ruszył wreszcie program profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce, ale były limitowane badania cytologiczne, choć zachęcano nas do ich upowszechnienia - mówi prof. Spaczyński. - Akcja zaczęła nabierać rumieńców, gdy w ubiegłym roku udało się uruchomić aktywny skrining. Jako badanie uzupełniające wchodzi teraz ocena brodawczaka ludzkiego, bo jeśli wynik jest ujemny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku lat pacjentka nie zachoruje. Powołano Ośrodek Koordynujący i 16 ośrodków wojewódzkich. Przy czym NFZ na te badania nie ustalił żadnych limitów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH