Samorządy i medycyna

Regionalne Izby Obrachunkowe: atrybutem samodzielności publicznego ZOZ-u jest pokrywanie we własnym zakresie ujemnego wyniku finansowego

Trudna sytuacja finansowa jednostek ochrony zdrowia wymusza na kierujących placówkami zmianę spojrzenia na zarządzane jednostki. Podejmowane decyzje nie mogą ograniczać się jedynie do kryteriów medycznych, ale także muszą uwzględniać kryteria ekonomiczne. Oczywiście przyjęcie słusznego założenia, że dobro pacjenta jest dobrem nadrzędnym, nie może negować racjonalnych decyzji wynikających z zasad funkcjonowania jednostek służby zdrowia w warunkach gospodarki rynkowej. To właśnie czynniki rynkowe, m.in. konkurencja w zakresie jakości świadczonych usług, marketing, rachunek ekonomiczny, spowodowały zmianę stylu kierowania jednostkami służby zdrowia z administracyjnego na zarządczy (menedżerski).
Placówki medyczne są już postrzegane nie tylko jako jednostki oferujące opiekę medyczną, ale również jako miejsce powstawania kosztów. Analiza zasad rachunku kosztów obowiązującego w zakładach opieki zdrowotnej oraz jego ewolucja w kolejnych latach wskazuje na potrzebę poszukiwania nowych narzędzi nie tyle ewidencyjnych, co przede wszystkim zarządczych.
Należy podkreślić, że identyfikacja kosztów ośrodków zadaniowych i usługowych pozwala na uśrednienie kosztów w odniesieniu do zastosowanego nośnika np. w szpitalu - liczby łóżek na oddziale czy liczby hospitalizowanych.

Kilka słów o kosztach

Zastosowanie powyższych zasad rachunku kosztów, którego podmiotem jest ośrodek kosztów, ma jednak swoje ograniczenie - pominięcie indywidualnego kosztu leczenia pacjenta, który jest niezbędny przy rozliczeniach kosztów leczenia z różnymi płatnikami.
Uśredniony koszt procedur y medycznej okazuje się niedokładny, zwłaszcza przy rozliczaniu kosztów pacjentów, którzy wymagają długiego okresu hospitalizacji,
a w ich leczeniu wykorzystywane są drogie procedury medyczne. Zastosowany po-dział na koszty bezpośrednie i pośrednie wynika z potrzeby identyfikacji związku danego kosztu z nośnikiem, który jest traktowany jako jednostka kalkulacyjna. Rachunek kosztów w układzie podmiotowo-przedmiotowym jest podstawowym źródłem informacji przeznaczonych dla kadry zarządzającej szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH