W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad utworzeniem tzw. sieci szpitali. Lecznice, które do niej trafią, będą miały zapewnione publiczne finansowanie. Projekt budzi ogromny niepokój, m.in. wśród samorządowców. Na przykład w woj. śląskim sieciowych kryteriów nie spełniają aż 24 marszałkowskie placówki.
Przypomnijmy, że w ramach tzw. sieci, czyli podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), lecznice zostaną pogrupowane na szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne i pediatryczne.
Ogólne zasady tworzenia sieci zawierają: projekt ustawy z 26 września 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 września 2016 r. ws. określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.
Niepokój na Śląsku i Pomorzu
Spośród 141 szpitali w całym województwie śląskim sieciowe kryteria spełnia tylko 65. - Według naszych danych, do sieci wejdzie 13 szpitali, dla których podmiotem tworzącym bądź udziałowcem jest województwo śląskie, ponieważ tylko tyle spełni kryteria, o których jest mowa w projekcie ustawy i projekcie rozporządzenia dotyczącym sieci szpitali - mówi Witold Trólka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
- Co do zasady do sieci nie wchodzą jednostki rehabilitacyjne i psychiatryczne, których mamy w sumie 16. Ogólnie mamy 46 podmiotów leczniczych - 36 SPZOZ-ów i 10 spółek, w tym takich, które prowadzą leczenie szpitalne, jest 37 - dodaje.
Sieciowych kryteriów nie spełnią więc aż 24 marszałkowskie placówki, m.in. tak znane w całym kraju lecznice jak Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich czy siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń, a także Szpital Specjalistyczny w Chorzowie, jedyny w regionie, który zajmuje się chorymi na AIDS.
Z kolei samorząd województwa pomorskiego jest podmiotem tworzącym bądź udziałowcem 12 szpitali. - Osiem szpitali marszałkowskich na pewno wejdzie do sieci. Problem może natomiast dotyczyć jednostek monoprofilowych - Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie - nieuwzględnionych w żadnym z proponowanych poziomów systemu zabezpieczenia - informuje nas Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
W trakcie konsultacji społecznych
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 12:57 Ministerialny zespół rekomenduje "cennik" odszkodowań za błędy lekarskie
- 11:55 Szczecin: pierwsze mieszkanie wytchnieniowe w mieście - otwarte
- 10:53 GIS ws. wycofania wafli kukurydzianych dostępnych w sieci drogerii
- 09:51 Gdańsk: w UCK wykonano zabieg trombektomii mechanicznej u 15-latka
- 08:00 Trzy duże wydawnictwa uznały, że książki o pielęgniarkach zainteresują czytelników
- PT, 21:41 Poznań: karetka zderzyła się z betoniarką, dwóch ratowników lekko rannych
- PT, 21:10 Opolskie: mieszkańcy Grodkowa nie chcą zamiany karetki "S" na karetkę "P"
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych