Kontrole wewnętrzne są obowiązkiem każdego laboratorium diagnostycznego, a więc ich stosowanie trudno uznać za specjalny powód do dumy

Z tekstu promocyjnego firmy Synevo "Jesteśmy pionierami" ("Rynek Zdrowia", nr 9/15) mylnie wynika, iż firma ta jako jedna z nielicznych w Polsce dba o jakość wykonywanych przez siebie badań z zakresu laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Samorząd diagnostów laboratoryjnych pragnie poinformować, że już w roku 1999 grupa diagnostów laboratoryjnych podjęła działania mające na celu poprawę jakości pracy w laboratoriach, a w 2002 r.powstał przy ministrze zdrowia zespół pod kierunkiem prof. Zygmunta Kopczyńskiego, który opracował i wprowadził w oparciu o normy ISO 9001, 17 025 i 15 189 zalecenia dotyczące jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych.

Wszyscy pod lupą

Na podstawie ww. zaleceń minister zdrowia wydał dwa rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne (z 3 marca 2004 r. wraz z nowelizacją z 21 marca 2006 r.) oraz w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych (z 23 marca 2006 r.).
Pragnę jednocześnie przekazać informację, iż znacząca liczba laboratoriów działających w Polsce od wielu lat uczestniczy w krajowych kontrolach zewnętrznych organizowanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej i Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej oraz międzynarodowych, jak LABQALITY, RIQAS i inne.
Wiele laboratoriów, także "państwowych" (patrz wypowiedź anonimowego rozmówcy w artykule "Jaka to będzie konsolidacja" - "Rynek Zdrowia", nr 9/15), wprowadziło lub wprowadza normy zawarte w cytowanych wyżej rozporządzeniach.
Natomiast przeprowadzanie kontroli wewnętrznej jest bezwzględnym obowiązkiem każdego laboratorium i jej stosowanie trudno uznać za specjalny powód do dumy.
Laboratoria podlegają systematycznemu merytorycznemu nadzorowi konsultantów wojewódzkich z dziedziny diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii, dotyczącemu przede wszystkim realizowania obowiązku kontroli procedur diagnostycznych na wszystkich etapach postępowania badawczego, a także zaopatrzenia w wymagany sprzęt, odpowiednie testy oraz kwalifikacje personelu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH