Potrzebna jest rzetelna wiedza o stanie oddziałów intensywnej terapii w skali kraju

Trudno porównywać wyposażenie sal oddziałów intensywnej terapii, np. w dużych ośrodkach akademickich woj. śląskiego czy mazowieckiego, ze znacznie mniejszymi placówkami. Wiedzę na temat technicznego poziomu takich oddziałów w skali kraju można uzyskać dopiero na podstawie rzetelnej ankiety.
Takie ankiety przeprowadzał poprzedni konsultant krajowy i również ja jestem zobowiązany to zrobić. Niebawem uruchomię takie ankietowe badanie. Konsultantom wojewódzkim trzeba dać czas na rzetelne opracowanie tego rodzaju dokumentów. Będą one nieco inne niż wcześniejsze ankiety. Teraz chcemy bowiem dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste warunki wykonywania świadczeń w zakresie intensywnej terapii. Na pewno już dziś można powiedzieć, że pod względem wyposażenia OIT-ów generalnie nie jest najlepiej.
Pamiętajmy jednak, że sprzęt, rozporządzenia i przepisy nie leczą pacjentów; ludzi leczą lekarze, którzy oczywiście powinni dla realizacji tego celu dysponować odpowiednimi technologiami.
A te - jak zaznaczyłem wcześniej - są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu i referencyjności szpitala.
Z drugiej strony, tej referencyjności nikt i nigdzie w Polsce nie uwzględnia, czyli najbardziej obciążone są szpitale o charakterze uniwersyteckim, wyposażone w najwyższe technologie, ale jednocześnie wynagradza się je w ten sam sposób, jak OIT-y posługujące się tańszymi technologiami i lekami, które nie ponoszą tak znaczących kosztów leczenia, jak owe oddziały np. w dużych klinikach.
Dlatego właśnie chcemy na podstawie odpowiednich parametrów rozpoznać, z jakimi oddziałami intensywnej terapii mamy naprawdę w kraju do czynienia. Myślę, że w sierpniu br. powinniśmy już to wiedzieć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH