Aby uporać się z finansowymi kłopotami i być konkurencyjnym

Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej wychodził z finansowego dołka nie ograniczając się jedynie do spłacania długów i rozpaczliwego szukania oszczędności.
Sposobów na poprawę kondycji tego ZOZ-u zastosowano znacznie więcej - od działań marketingowych po przemyślane inwestycje.
Nanic jednak zdałyby się nasze wysiłki, gdybyśmy w 2001 r. nie stworzyli strategicznego planu restrukturyzacji.
Trzeba mieć wizję tego, co się chce robić przez co najmniej kilka lat, a nie jedynie z dnia na dzień podejmować doraźne decyzje - wyznaje Beata Małecka-Libera, od 2001 r. do połowy października 2005 r. - dyrektor dąbrowskiej lecznicy. Z pełnienia tej funkcji musiała zrezygnować za sprawą...
wyborców, których głosami została posłanką PO.

PŁYNNOŚĆ BEZ POŚREDNIKÓW

Obowiązki dyrektora szpitala w Dąbrowie Górniczej powierzono Beacie Małeckiej- Liberze, kiedy placówka miała ponad 6,6 mln zł straty (patrz tabela), a co gorsza - nie posiadała płynności finansowej.
Rosły odsetki od przeterminowanych zobowiązań.
Był to czas, kiedy uaktywniały się firmy skupujące długi i zarabiające na "obsłudze" szpitalnych zaległości. Ale dyrekcja dąbrowskiego szpitala nie skorzystała z tego rodzaju ofert.
- Już na samym początku mojej kadencji zatrudniłam nową dyrektor ds.
ekonomicznych, która wcześniej nie była związana z rynkiem medycznym. Naszym głównym celem było wówczas ułożenie się z wierzycielami. I takie ugody zostały zawarte bez pośrednictwa firm obracających wierzytelnościami - mówi Beata Małecka- -Libera.
Wraz z powolną, ale sukcesywną spłatą "starego" długu, szefostwo placówki robiło wszystko, by regulować bieżące zobowiązania.
Tak też się stało. W ten sposób dług przestał narastać, a szpital odzyskał upragnioną płynność finansową. Strata za okres od stycznia do września 2005 r. spadła do zaledwie 259 tys. zł.
Poprawa stanu finansów szpitala to również efekt takich działań, jak m.in.: redukcja stanowisk funkcyjnych kadry zarządzającej średniego szczebla likwidacja rozbudowanej struktury administracyjnej (sekcji) pozyskiwanie dodatkowych środków z dzierżawy niewykorzystanych powierzchni sprzedaż usług na zewnątrz (w zakresie logistyki, diagnostyki, medycyny pracy) outsourcing.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH