Same szpitalne łóżka nie leczą

Resort zdrowia chce do końca 2016 r. przedstawić mapy potrzeb zdrowotnych dla kolejnych świadczeń. Mają precyzyjniej niż opublikowane mapy dla szpitalnictwa określać zapotrzebowanie na świadczenia w wybranych specjalnościach i m.in. wskazać, które z procedur mogą być szerzej wykonywane ambulatoryjnie, czyli tym samym taniej - bez konieczności hospitalizacji.

Zanim zespół statystyków z Depar tamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia rozpocznie analizę danych niezbędnych do tworzenia kolejnych map potrzeb zdrowotnych, skorzysta z wiedzy lekarzy.

17 czerwca minął termin składania ofer t w prowadzonych przez Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia (ZZP) przetargach na wybór ekspertów medycznych projektu pn. „Mapy potrzeb zdrowotnych - Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych”.

Tym razem przygotowywane mapy będą dotyczyć m.in. reumatologii, psychiatrii, endokrynologii, hematologii, chorób dziecięcych, wad wrodzonych, chorób układu oddechowego, położnictwa i ginekologii.

Jeśli nie zmienimy nic

Opracowywane bardziej precyzyjnie niż mapy potrzeb w szpitalnictwie, odpowiedzą m.in. na pytanie, ile łóżek faktycznie jest potrzebnych pacjentom zgłaszającym problemy zdrowotne w wybranych grupach chorób. Analiza będzie dotyczyła bowiem świadczeń lecznictwa zamkniętego, jak i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej.

Tworząc mapy potrzeb zdrowotnych w szpitalnictwie opublikowane 30 kwietnia, statystycy brali pod uwagę liczbę hospitalizacji według struktury wieku, płci, rodzajów wykonywanych procedur i oddziałów oraz prognozy demograficzne. Ostatecznie prognozowana liczba potrzebnych łóżek była wynikiem opartych na sprawozdawczości wyliczeń osobodni hospitalizacji i przeciętnej długości pobytu pacjenta w szpitalu, zakładając obłożenie na poziomie 85%.

- Taka prognoza świadczeń jest oparta na demografii, ale należy ją przedstawić, aby móc pokazać, jak wyglądać będą potrzeby w szpitalnictwie, o ile nie wprowadzimy żadnych korekt do systemu i nic nie zmienimy w strukturze leczenia pacjentów - mówiła dr Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii, podczas niedawnej Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych (Warszawa, 2-3 czerwca 2016 r.).

AOS do poprawki

Jak tłumaczyła, celem analiz prowadzonych na potrzeby map w określonych grupach chorób jest m.in. pokazanie, jak zmieniać system. W oparciu o eksperckie oceny można przedstawić prognozy dotyczące możliwego przesunięcia pacjentów ze szpitala do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) czy zdefiniować współpracę pomiędzy AOS a POZ. - I to właśnie proponujemy w kolejnym kroku - zaznaczyła dyrektor Barbara Więckowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH