Przekonanie, że wypracowanie nowej legislacji dotyczącej minimalnych norm zatrudnienia rozwiąże problem deficytu pielęgniarek, jest w moim odczuciu nieuzasadnione.

Polski rząd po raz pierwszy zdecydował się na opracowanie przepisów regulujących minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek w 1999 r. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązywało przez wiele lat i nie rozwiązało to problemu niedoboru personelu pielęgniarskiego.

Po 10 latach zdecydowano się na wypracowanie nowych przepisów w tej materii. Efektem było przyjęcie rozporządzenia z końcem 2012 r. Jego wejście w życie spowodowało ogromne napięcia i konflikt pomiędzy decydentami a środowiskiem pielęgniarskim. Niezależnie od tego, że to rozporządzenie nadal obowiązuje, sytuacja w ostatnich latach w zakresie zapewnienia odpowiedniej liczby pielęgniarek w placówkach medycznych jest dramatyczna.

Reasumując: od ponad 15 lat dyskutujemy w Polsce o potrzebie zmian regulacji dotyczących minimalnych norm zatrudnienia. W moim przekonaniu, gdyby nawet udało się wypracować idealne rozporządzenie, nigdy nie będzie takiej normy, która rozwiąże wszelkie problemy organizacyjne, tzn. zdejmie z kierownika, oddziałowej czy dyrektora szpitala odpowiedzialność za obsadę pielęgniarską w konkretnej sytuacji.

Dlatego uważam, że przede wszystkim potrzebna jest odpowiedzialność zarządzających placówką lub oddziałem za bezpieczeństwo pacjentów, a normy są tylko narzędziem.

Uważam, że o wiele istotniejsza niż normy zatrudnienia jest świadomość decydentów o znaczeniu pracy, jaką wykonuje pielęgniarka i przełożenie tego na decyzje organizacyjne. Jeśli decydenci nie uznają, że praca pielęgniarek jest ważna, często mająca wręcz kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjenta, to żadne prawo nie pomoże w rozwiązaniu kwestii obsady pielęgniarskiej na oddziałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH