Dla płatnika zawierającego kontrakty na świadczenia medyczne nie jest istotne, kto jest właścicielem przedsiębiorstwa, lecz gotowość podmiotu do działań publicznych - mówił Marcin Pakulski, zastępca prezesa ds. medycznych Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, podczas sesji "Zdrowie publicznoprywatne. Dwa sektory, jeden cel, kilka ważnych pytań" w trakcie V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W kraju nie ma precyzyjnych danych dotyczących liczby podmiotów prywatnych, co utrudnia ocenę skali ich udziału w rynku ochrony zdrowia. Jak zauważył prezes Pakulski, znajomość takich danych pozwala np. kontrolować, czy nie dochodzi do zmonopolizowania świadczeń przez jednego usługodawcę.

 

- Nie należy to jednak do zadań płatnika - wyjaśnił wiceprezes Funduszu.

Jak tłumaczył, bardziej istotna z punktu widzenia strategii polityki zdrowotnej wydaje się ocena roli, jaką pełni podmiot na danym terenie - czy realizuje zadania komercyjne, czy też gotowy jest do prowadzenia działań publicznych.

Pacjent płaci składkę i wymaga

Katarzyna Adamek, prezes zarządu American Heart of Poland SA, proponowała, by na system podmiotów publicznych i prywatnych funkcjonujących w ochronie zdrowia spoglądać głównie przez pryzmat potrzeb pacjenta. - Z punktu widzenia chorego płacącego składkę zdrowotną istotne jest to, czy otrzyma świadczenie dobrej jakości i czy będzie kompleksowo zaopatrzony - przekonywała.

Prezes Adamek odniosła się także do struktury ośrodków kardiologii interwencyjnej w Polsce, w tym coraz liczniejszych placówek prywatnych: - W zakresie leczenia chorób sercowo-naczyniowych, gdzie bardzo często o powodzeniu decyduje czas dojazdu do pacjenta, nie sprawdziłby się model oparty wyłącznie na dużych, wieloprofilowych szpitalach - stwierdziła Katarzyna Adamek.

Podkreślała, że dobrze się stało - z przyczyn demograficznych, epidemiologicznych, ale też komunikacyjnych - iż powstała w Polsce sieć wielu ośrodków hemodynamicznych, także prywatnych, zapewniających pacjentom dostęp do skutecznej diagnostyki i terapii.

- Od początku swojego istnienia Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca współpracują z publicznymi szpitalami. Zarówno my przyjmujemy chorych z innych placówek, jeśli w danym rejonie brakuje ośrodka kardiologicznego, jak również sami przekazujemy szpitalom, także publicznym, pacjentów wymagających specjalistycznej opieki w innym zakresie, np. nefrologii - mówiła prezes AHP SA.

Konkurencja tak, ale...

- Konkurencja dotyczy każdej działalności gospodarczej i jest rzeczą oczywistą, że powinna być także obecna w ochronie zdrowia - mówiła Zofia Orzechowska, wiceprezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ. Jednak jej zdaniem, konieczna jest pewna regulacja rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH