Sąd: konsorcja omijały prawo w szpitalnych przetargach

14 lipca br. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację szpitalowi, który odrzucił ofertę złożoną w przetargu przez konsorcjum złożone z dostawcy leków i firmy parabankowej. Wyrok jest prawomocny. "Wszelkie oferty składane przez tego typu konsorcja będą odrzucane" - informuje lecznica na stronie internetowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (art. 54 ust. 5), która weszła w życie 1 lipca 2011 r., zmiana wierzyciela SP ZOZ-u wymaga zgody organu tworzącego ten zakład opieki zdrowotnej, np. samorządu terytorialnego lub uczelni.

Dostawca ma być dostawcą

Jak już wcześniej pisaliśmy, od kilku lat podmioty finansowe, nie mające statusu banku, a uczestniczące w obrocie wierzytelnościami w oparciu o różne formy prawne (m.in. poręczenia, gwarancje, przekaz, factoring) przystępują do postępowań o udzielenie zamówień publicznych jako konsorcjant wspólnie z faktycznym dostawcą leków, sprzętu czy materiałów medycznych, usług etc.

Orzecznictwo sądów coraz częściej wskazuje jednak, że takie praktyki w wielu przypadkach są w istocie sposobem na omijanie ustawowego zakazu obrotu szpitalnymi zobowiązaniami bez zgody organu tworzącego SP ZOZ.

- Celem takiego "konsorcjum" nie jest wspólne wykonywanie przedmiotu umowy, ale de facto uzyskanie prawa do przyszłej wierzytelności. Takie stanowisko znalazło potwierdzenie m.in. w wyroku Sądu Najwyższego (I CSK 486/15), w sprawie, którą prowadziłem w imieniu jednego z warszawskich szpitali klinicznych - przypomina mec. Szymon Jusiel z Kancelarii Prawa Gospodarczego i Finansowego w Warszawie.

To rozstrzygnięcie SN, a także wiele podobnych, dotyczyło jednak kwestii zobowiązań finansowych. Co więcej, skutkiem wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2017 r. (w sprawie VI ACa 1290/16) podmiot finansowy (jako uczestnik konsorcjum) zmuszony był nawet zwrócić szpitalowi wcześniej zapłacone przez ten szpital należności.

- Nie było natomiast do końca jasne, jak tego rodzaju "konsorcja finansowe" należy analizować przez pryzmat przepisów ustawy o zamówieniach publicznych w związku z art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej - dodaje prawnik.

Odpowiedź na to pytanie dał wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 marca 2017 r., w którym KIO w całości podzieliła stanowisko Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, który odrzucił w ubiegłym roku ofer tę złożoną w postępowaniu przetargowym przez konsorcjum złożone z dostawcy leków i firmy finansowej (parabankowej).

- Po pierwszych wygranych przez szpitale sprawach dotyczących cesji wierzytelności placówki z pominięciem organu tworzącego, bardzo uważnie zaczęliśmy przyglądać się składanym ofertom. Tak było w przetargu z 2016 r., który dotyczył dostawy leków - mówi Rynkowi Zdrowia Dariusz Szymański, główny księgowy Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH