Apteki internetowe w Polsce nadal będą miały pod górkę?

12 lutego Sąd Okręgowy w Katowicach orzekł, że apteki mogą sprzedawać leki bez recepty także przez internet. Oddalił tym samym powództwo Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach przeciwko spółce Salexim z Mysłowic, która prowadzi taką działalność.
Sąd powołał się na przepisy Unii Europejskiej, które zezwalają na sprzedaż leków przez internet. Wyrok jest nieprawomocny. Izba Aptekarska nie wyklucza apelacji. Pozwała Salexim (ma kilka śląskich aptek), zarzucając tej firmie bezprawne używanie słowa: "apteka" w odniesieniu do sprzedaży internetowej. Sąd uznał jednak, że Salexim nie przekroczył prawa.
W ustnym uzasadnieniu wyroku Sędzia Maria Witoszyńska przyznała, że polskie Prawo farmaceutyczne zabrania wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych w obrocie detalicznym. "Należy jednak uwzględnić, że przepisy krajowe państw Unii Europejskiej nie mogą pozostawać w sprzeczności z prawem wspólnotowym.
Wynika to z zasady bezpośredniości, pierwszeństwa i prymatu prawa wspólnotowego" - podkreśliła sędzia.
W tym kontekście nieco zaskakujące wydaje się odrzucenie przez koalicyjnych posłów... rządowej propozycji zalegalizowania obrotu lekami przez internet. Taka poprawka do nowelizowanego właśnie Prawa farmaceutycznego przepadła 16 lutego głosami PiS, Samoobrony i LPR. Nie pomogły wcześniejsze tłumaczenia Bolesława Piechy - PiS-owskiego wiceministra zdrowia - że przed dystrybucją leków przez internet nie uciekniemy, "bo internet wpycha się już wszędzie".
Poprawkę dopuszczającą internetowe zamawianie i wysyłkową sprzedaż dataliczną leków może zgłosić jeszcze Senat. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż koalicja ma także senacką większość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH