Dyrektor szpitala zwolnił dyscyplinarnie strajkujące pielęgniarki

Związkowcy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi twierdzą, że dyrektor bezprawnie usunął z pracy pielęgniarki, które kierowały ubiegłorocznym protestem w szpitalu. Dyrektor szpitala prof. Piotr Kuna przekonuje, że działa zgodnie z prawem i przypomina, że strajk naraził zarządzany przez niego szpital na milion złotych straty.

Prof. Piotr Kuna zamierza założyć sprawę cywilną Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Pielęgniarek i Położnych o odszkodowanie za straty spowodowane nielegalnym strajkiem.

Musieliśmy odwołać przyjęcia

pacjentów, co spowodowało zmniejszenie przychodów placówki. Po analizie możemy stwierdzić, że straty szpitala z tego powodu to 1 mln zł - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Piotr Kuna.

Pielęgniarki mówią natomiast dziennikowi Trybuna, że są załamane: - Dyrektor Piotr Kuna dyscyplinarnie zwolnił z pracy czteroosobowy zarząd zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Jako powód rozwiązania umowy podano "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych". Polegało ono na zorganizowaniu we wrześniu 2008 r. akcji protestacyjnej przez domagające się podwyżek pielęgniarki.

- Strajk od samego początku był nielegalny, opowiedziało się za nim jedynie 30% pracowników, 20% wzięło w nim udział. Złamano prawo. Powiadomiłem protestujących, jakie będą konsekwencje nielegalnego strajku. Zawiadomiłem również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura potwierdziła, że istotnie strajk był nielegalny. Nie miałem innego wyjścia, jak podjąć odpowiednie kroki dyscyplinarne - wyjaśnia nam prof. Piotr Kuna.

Zdaniem Małgorzaty Hiżewskiej, przewodniczącej organizacji OZZPiP w szpitalu, dyrektor postępuje niezgodnie z prawem. - Po pierwsze dlatego, że akcją protestacyjną, która trwała od 8 do 18 września, kierował nie zarząd, a komitet strajkowy, w którym były nie cztery zwalniane teraz dyscyplinarnie, a osiem osób. Po drugie postawienie zarzutu nie przesądza jeszcze o winie pielęgniarek, a pierwsza rozprawa w sądzie odbędzie się dopiero za tydzień, we wtorek, 28 kwietnia - mówiła Trybunie w połowie kwietnia Małgorzata Hiżewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH