Zakupy grupowe leków - tak, ale po pokonaniu kilku problemów, które skutecznie blokują ten proces - mówili uczestnicy sesji "Gospodarka lekami w szpitalu", odbywającej się w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 13-15 maja br.).

Całe zaopatrzenie szpitala skupia się na dwóch działach: technicznym i aptece szpitalnej.

 

W naszej gestii jest zaopatrzenie w produkty lecznicze i wyroby jednorazowe, odczynniki, zaopatrzenie działalności naukowej. Apteka jest podzielona na sekcje: produktów gotowych, wyrobów medycznych, odczynników, leków onkologicznych, pracownię cytostatyczną, leku jałowego i zamówień publicznych - opisywała strukturę szpitalnej apteki Wojskowego Instytutu Medycznego CSK w Warszawie jej kierownik - Małgorzata Grotowska.

Druga pozycja na liście wydatków

Dodała, że apteka zatrudnia 43 osoby, z tego 23 - personelu fachowego.

W takiej sytuacji jest kluczowym, jednym z ważniejszych działów szpitala.

Farmaceuci zauważyli jednak, że w mniejszych jednostkach, ze względów finansowych, jest pokusa zastępowania aptek działami farmacji. - Każdy szpital powinien posiadać aptekę szpitalną. Tylko w takich jednostkach jak zakłady opieki leczniczej czy hospicja, dopuszczalne powinno być posiadanie jedynie działu farmacji - ocenił Dariusz Smoliński, opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej.

Farmaceuci uznali, że posiadanie przez aptekę samodzielnej pracowni leków cytostatycznych lub prowadzącej indywidualne dawki w postaci żywienia pozajelitowego, powinno być traktowane jako usługa farmaceutyczna i uwzględniane przez NFZ przy kontraktowaniu.

Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, przypomniał, że koszty leków i wyrobów medycznych są drugą pozycją na liście wydatków szpitala. Stąd starania o maksymalne obniżanie cen leków. Jednym z rozwiązań są zakupy grupowe.

Jednak, zdaniem dyrektora Pobrotyna, istnieją problemy, które wygaszają ten proces: - Pierwszy problem dotyczy kłopotów z opracowaniem ujednoliconych i zunifikowanych, przynajmniej w skali regionalnej, receptariuszy szpitalnych. Po drugie, część szpitali kupuje leki w pakietach.

W naszym szpitalu każda pozycja zamawiana jest indywidualnie. Odkąd jestem dyrektorem, ponad dwukrotnie obniżyłem cenę zakupu leków - przyznał Piotr Pobrotyn.

Zauważa, że zakupy grupowe mogą mieć miejsce w przypadku jednostek, których kondycja finansowa jest porównywalna. Zwrócił również uwagę na uwarunkowania prawne dla publicznych podmiotów. Szpital, który ma zapłacić za grupową realizację zamówienia partnerowi zewnętrznemu, a posiada własny dział zamówień publicznych, może narazić się na działanie na szkodę własnej placówki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH