Dr Janusz Kochanowski: - Potrzebna zgoda elit politycznych i medycznych.

Dramatyczna sytuacja części szpitali ujawnia po raz kolejny ułomność systemu ochrony zdrowia, który staje się coraz mniej przychylny pacjentowi - powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej zmianom systemowym w ochronie zdrowia dr Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich.
Jego zdaniem, głównym powodem utrzymywania się zjawisk kryzysowych jest brak zgody elit politycznych i medycznych w sprawie podstawowego kierunku reform w systemie ochrony zdrowia. Dlatego przy rzeczniku praw obywatelskich został powołany zespół ekspertów pracujący nad zmianami systemowymi w organizacji i finansowaniu ochrony zdrowia.
Zespół ten opowiada się jednoznacznie za oparciem zmian w systemie ochrony zdrowia na konkurencji pomiędzy płatnikami publicznymi i prywatnymi w ramach koszyka świadczeń gwarantowanych i wprowadzeniu ubezpieczeń dodatkowych, które powinny m.in. gwarantować dostęp do szerszego zakresu świadczeń (a nie omijania kolejki).
- Punktem wyjścia do podejmowania decyzji o konstrukcji systemu jest uporanie się z relacją między suwerennością pacjenta a zasadą solidaryzmu społecznego - twierdzi Janusz Kochanowski. - Państwo jest zobowiązane do zagwarantowania dostępu do publicznej służby zdrowia, ale nie w nieograniczonym zakresie.
Ubezpieczeni ponoszą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia, a więc część działań i kosztów powinna spoczywać na nich.
Eksperci z zespołu proponują więc rozwiązanie trójfilarowe, na wzór emerytalnego.
W pierwszym filarze, finansowanym z obowiązkowej składki, znalazłyby się procedury efektywne klinicznie i ekonomicznie stosowane przy ratowaniu życia oraz w leczeniu np. nowotworów; w drugim - procedury współfinansowane przez pacjentów, a w trzecim, dobrowolnym - wszystkie pełnopłatne i dodatkowe procedury.
Wprowadzenie nowych zasad powinno następować etapowo. Eksperci uważają, że nowy system powinien być zaproponowany osobom np. do 45 roku życia. Pozostali pacjenci powinni mieć gwarancje finansowania świadczeń medycznych na dotychczasowych zasadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH