Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów opracowały mechanizm pomocy finansowej dla placówek ochrony zdrowia, które przekształcą się w spółki prawa handlowego - poinformował podczas konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski.

- Pomoc uzyskają wszystkie podmioty, a szczególnie te najlepsze, w dostępie do poręczeń z Krajowego i Europejskiego Funduszu Poręczeń. Placówkom, które mają średnią kondycję finansową, zostaną umorzone przez państwo zobowiązania wymagalne publicznoprawne od 31 grudnia 2007 r. - mówił Rostowski.
Dodał, że w placówkach, które są w najgorszej sytuacji, zostanie przeprowadzona - finansowana przez państwo - diagnoza, która będzie polegała na ustaleniu przyczyn problemów finansowych jednostki. - Te jednostki, póki nie zostaną przekształcone, potrzebują nowych, profesjonalnych dyrektorów, którzy wprowadzą plan restrukturyzacji - mówił minister. Podał, że następnym krokiem, w tych najbardziej zadłużonych placówkach, będzie pomoc finansowa państwa.

Trzy grupy

Minister finansów poinformował także, że wszystkie placówki, które przekształcą się w spółki, będą zwolnione z podatku CIT maksymalnie przez dwa lata od stycznia przyszłego roku, czyli w czasie, który przewidziano na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Im szybciej jednostka przekształci się, tym dłużej będzie zwolniona z płacenia CIT.
Zdaniem Rostowskiego, obecny czas jest bardzo dobry na to, żeby uzdrawiać system usług medycznych, ponieważ przez następne trzy lata będą rosły przychody NFZ, a wzrost składki zdrowotnej w 2010 r.
nie zostanie zmarnowany.
Jak poinformowała podczas tej samej konferencji minister zdrowia Ewa Kopacz, oba ministerstwa podzieliły wszystkie 1650 jednostek, które mają być przekształcone, na trzy grupy:

  • Pierwsza, skupiająca 40% placówek - to te jednostki, które mają dobrą sytuację finansową i brak zobowiązań wymagalnych.
    Łącznie ich długi wynoszą 776 mln zł.
  • Drugą grupę stanowi 30% jednostek - posiadają zobowiązania wymagalne, w większości publicznoprawne.
  • Ostatnia grupa to najsłabsi finansowo - czyli 30% podmiotów - mają w sumie 2 mld zadłużenia.

Zdaniem Ewy Kopacz, najważniejsze w prezentowanym planie oddłużania szpitali jest to, że spowoduje on brak dalszego zadłużania się placówek: - Zły nawyk zadłużania szpitali nie wróci - mówiła Ewa Kopacz.

ARP ma pomóc

Opracowywaniem planów restrukturyzacyjnych dla zadłużonych szpitali ma zająć się Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Minister Ewa Kopacz zaznaczyła, że odbyła już w tej sprawie wstępne rozmowy z ministrem Skarbu Państwa Aleksandrem Gradem. ARP ma:

  • Dokonywać audytu zadłużonych szpitali
  • Wskazywać błędy w zarządzaniu
  • Proponować program naprawczy
  • Wydawać opinie dotyczące preferencyjnych kredytów udzielanych przez państwo.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH