Zwiększenie zakresu ochrony praw pacjenta - m.in. jeśli chodzi o dokumentację medyczną - oraz skuteczności postępowań i interwencji podejmowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta, przewidują założenia do projektu ustawy, przyjęte 27 stycznia przez rząd.

Projektowane przepisy mają uregulować: prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej oraz zasady ochrony zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia; możliwości wniesienia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarskiego; uprawnienia Rzecznika Praw Pacjenta oraz funkcjonowanie wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Dane pod nadzorem

Do ustawy wprowadzone będą regulacje zapewniające należytą ochronę zawartych w dokumentacji medycznej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia pacjenta, co bezpośrednio wiąże się z określeniem kręgu osób uprawnionych do ich przetwarzania w ramach prowadzonej działalności leczniczej.

Przepisy mają doprecyzować zasady postępowania z dokumentacją medyczną w razie zakończenia działalności leczniczej, a w szczególności wskażą podmioty uprawnione do jej przejęcia, przechowywania oraz udostępniania. Będą to podmioty, które przejmą zadania zlikwidowanej placówki, samorządy zawodowe lekarzy, pielęgniarek i położnych, NFZ, a w przypadku podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą - podmiot tworzący albo sprawujący nadzór.

Do obowiązków podmiotu przechowującego dokumentację medyczną będzie należało jej zabezpieczenie, a jednocześnie zapewnienie warunków umożliwiających dostęp do niej bez zbędnej zwłoki. Za niedopełnienie obowiązków w zakresie zabezpieczenia dokumentacji medycznej przewidziano kary finansowe.

Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej ma być udostępniana przez transmisję danych lub na nośniku danych. Dodatkowo - na żądanie uprawnionych organów lub podmiotów - podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych będzie wykonywał papierowe wydruki. Wgląd do swojej dokumentacji pacjent miałby także w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna, prowadzona w postaci elektronicznej, po zakończeniu działalności leczniczej ma być przekazywana do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Zgodnie z założeniami, dokumentacja papierowa ma być udostępniana przez sporządzanie kopii, odpisów albo wyciągów. Wypożyczenie oryginału będzie możliwe tylko w określonych przypadkach, np. gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego zagrażającą życiu lub zdrowiu pacjenta. Wypożyczający oryginał, poza potwierdzeniem odbioru, będzie zobowiązywany do jego zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH