Bez porozumienia z opozycją PO nie wprowadzi ustawowej komercjalizacji szpitali

Z początkiem maja "Rzeczpospolita" podała, że PO zamierza zliberalizować projekty ustaw zdrowotnych zgłoszonych już do Sejmu i wprowadzić obowiązek (a nie możliwość przekształcania szpitali) w spółki prawa handlowego.
Po tych przeciekach w mediach rozgorzała dyskusja.
"Zbliża się wielki, największy w dziejach po 89. roku, przekręt" - tak o planach przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego mówił Jarosław Kaczyński.
"Prywatyzacja szpitali oznaczałaby lepsze zarządzanie i oszczędność oraz wyższą jakość leczenia w warunkach konkurencji" - a taką opinię wyrażał Krzysztof Bukiel, szef OZZL. "Nieprawda, istotą spółki handlowej jest działanie ukierunkowane na zysk, a tu chodzi o zdrowie" - kontrował Piotr Ikonowicz, lider Nowej Lewicy.
"Jest swego rodzaju hipokryzją, kiedy poprzednicy, będąc dwa lata u władzy, sprywatyzowali około 1/3 szpitali" - grzmiał Marek Sawicki, minister rolnictwa.
"Opacznie mówi się o prywatyzacji szpitali, a nam chodzi o komercjalizację tych placówek" - prostowała Julia Pitera.

Czas dementi

Prasowym doniesieniom zaprzeczał minister skarbu Aleksander Grad. W radiu RMF FM podkreślił, że sprawa prywatyzacji szpitali nie stawała na posiedzeniu rządu. Dodał, że nic mu nie wiadomo, aby mówiono o niej na spotkaniu premiera z przedstawicielami klubu parlamentarnego PO.
- Prywatyzacja szpitali będzie domeną samorządów lokalnych, które są organami nadzorującymi szpitale. Jeśli się zdecydują i uznają, że to jest dobre dla tej społeczności lokalnej, niech to zrobią - zaznaczył Grad.
Po kilku dniach dementowania przecieków okazało się jednak, że PO chciałaby zamienić w spółki wszystkie szpitale.
Opozycja uważa, że należałoby szpitale objąć zasadami ekonomii, ale uważa, że obligatoryjna zmiana statusu jednostki mogłaby dotyczyć tylko tych szpitali, które zostałyby oddłużone. W obszernej dyskusji o problemie, zorganizowanej w "Gazecie Wyborczej", Marek Balicki (SdPl), b. minister zdrowia, tak ocenia koncepcję Platformy: - Przekształcenie wszystkich szpitali naraz grozi chaosem, tak jak to się stało w 1999 r. z przekształceniem jednostek budżetowych w SP ZOZ-y.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH