Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali

To jest początek naszej kolejnej reformy - powiedziała premier BEATA SZYDŁO 21 lutego po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.

W kampanii wyborczej mówiliśmy o tym, że służba zdrowia wymaga reformy, że obecny system nie spełnia oczekiwań przede wszystkim pacjentów - przypomniała premier.

- Zdanie odrębne do projektu ustawy o sieci szpitali zgłosił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin - poinformowała 21 lutego premier Beata Szydło.

- Jarosław Gowin ma oczywiście do tego prawo. Natomiast ja nie podzielam jego obaw, ani też nie bardzo rozumiem zastrzeżenia, ale zapewne w trakcie prac parlamentarnych będzie jeszcze możliwość i okazja do tego, ażeby mógł zgłosić takie poprawki do projektu, które będą go satysfakcjonowały - wskazała premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

- To nie jest łatwa reforma, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani - oceniła. Dodała, że prace nad przygotowaniem tych projektów trwały bardzo długo, nie tylko w czasie rządów PiS, tj. kilkunastu ostatnich miesięcy, ale już dużo wcześniej.

- Ideą, wokół k tórej budujemy naszą reformę służby zdrowia, jest ta, k tórą głosi ł świętej pamięci prof. Zbigniew Religa. Mówił o tym, że w centrum wszystkich działań służby zdrowia musi być pacjent - podkreśliła.

Premier przyznała, że zmiany w służbie zdrowia nie są łatwe. - Musimy tutaj pogodzić i połączyć różne aspekty. Z jednej strony są pracownicy służby zdrowia, z drugiej strony są samorządy, lokalne społeczności - mówiła Szydło.

- Wprowadzamy te zmiany, myśląc przede wszystkim o pacjencie: żeby była większa dostępność, żeby skrócić kolejki, żeby szpitale publiczne, samorządowe, powiatowe, które dzisiaj mają bardzo często kłopoty z finansowaniem usług, wreszcie mogły bezpiecznie myśleć o leczeniu, a nie martwić się o to, że braknie im środków na zabezpieczenie dla pacjentów - zaznaczyła premier na konferencji prasowej.

Dodała, że rząd chce wprowadzić takie zmiany, które zabezpieczą przede wszystkim pełną dostępność podstawowych świadczeń dla wszystkich, bez względu na to, czy są ubezpieczeni czy nie.

Według Szydło wprowadzane rozwiązania mają też "w znakomity sposób" skrócić kolejki, bo w każdym szpitalu będzie całodobowa podstawowa opieka medyczna. Ma to zmniejszyć obciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Od października, a nie od lipca

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH