Rząd chce więcej PPP

Będzie łatwiej zawierać umowy o partnerstwo publiczno-prywatne - zapowiada resort gospodarki, który przekazał do konsultacji społecznych propozycje zmian w ustawie o PPP; nowelizacja ma ułatwić samorządom realizację np. takich celów jak budowa mieszkań komunalnych, placówek ochrony zdrowia czy opieki nad najstarszymi mieszkańcami.

Partnerstwo publiczno-prywatne miało być lekiem na brak środków na realizację części usług publicznych, takich jak np. budowa szpitali czy usługi transportowe, dzięki finansowaniu ich z pieniędzy prywatnych. PPP od prywatyzacji różni się tym, że przedsiębiorca finansuje i obsługuje inwestycję, ale strona publiczna nadal ponosi odpowiedzialność za jakość świadczonych usług.

To ma się zmienić

Jak przyznało samo Ministerstwo Gospodarki w uzasadnieniu do proponowanych zmian, "dotychczasowe regulacje nie przyczyniły się do zamierzonego rozwoju PPP w Polsce". W 2013 roku zawarto tylko dziewięć umów PPP, a w tej chwili realizowanych jest jedynie 48 takich projektów. Według Ireny Herbst z Fundacji Centrum PPP, działającej na rzecz upowszechnienia tego typu umów, udział PPP w finansowaniu sektora usług publicznych wynosi u nas ok. 0,4%, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii 23%, a w Portugalii 19%.

To ma się zmienić. W projekcie założeń do nowelizacji ustawy o PPP resort gospodarki przedstawił sześć propozycji, które mają na celu: zminimalizowanie istniejących barier w zakresie stosowania przepisów ustawy o PPP; poprawę funkcjonowania rynku PPP w Polsce i zwiększenie liczby projektów realizowanych w tej formule. Wszystkie zostały pozytywnie ocenione przez czołowych ekspertów od PPP.

Główne kierunki

Za najistotniejszą z przedstawionych propozycji znawcy tematu uznali regulację jednoznacznie stwierdzającą możliwość ujęcia przez samorządy - w wydatkach majątkowych - kosztów ponoszonych na podstawie umowy o PPP w części, w jakiej przeznaczone są na:

finansowanie wytworzenia, nabycia lub ulepszenia środków trwałych

nabycia wartości niematerialnych i prawnych

partycypację w kosztach wytworzenia środków trwałych.

W obecnym stanie prawnym nie jest jasne, czy takie wydatki podmiotu publicznego należy kwalifikować jako wydatki majątkowe, czy jako wydatki bieżące.

- To bardzo istotne dla samorządu, bo wydatki majątkowe są "lepiej widziane" przy wyliczaniu nowego indywidualnego wskaźnika zadłużenia Jednostek Samorządu Terytorialnego - ocenił Bartosz Korbus, ekspert Instytutu PPP, który zajmuje się promowaniem tej formuły inwestowania w Polsce.

Konsultacje w sprawie projektu nowelizacji ustawy o PPP potrwają do 15 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH