W Polsce rocznie wydaje się na badania laboratoryjne równowartość około 400 mln euro, cztery razy mniej per capita niż w "starej" Unii

Około 15% stawki kapitacyjnej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) ma być przeznaczane na badania diagnostyczne, w tym na badania laboratoryjne. Zachodzi jednak obawa, że niektórzy lekarze stawiają diagnozę w oparciu o własny słuch i dotyk, niż "twarde" dane analityczne.
Od kilku lat POZ żyje z tą poważną wadą systemu ochrony zdrowia. Przypisanie lekarzowi oceny, czy ma zlecać badanie analityczne (z tej samej puli pieniędzy, jakie może wydać na pacjenta i na własny dochód), jest dużą pokusą, na którą wystawiane są niektóre osoby składające przysięgę Hipokratesa.
- W tym systemie, im lekarz więcej zleci badań, tym mniej pieniędzy zostanie dla niego - mówi Piotr Kościelecki, dyrektor ds.
sprzedaży i marketingu Synevo Laboratoria Medicover.
To może być jedną z przyczyn tego, że polscy lekarze zlecają relatywnie tak mało badań - cztery razy mniej niż na Zachodzie.

Tego nie wiemy...

Nie ma danych ani o łącznej liczbie badań laboratoryjnych w Polsce, ani o ich wartości.
Nie liczy ich np. narodowy płatnik.
- Koszty badań diagnostycznych w podstawowej opiece zdrowotnej zawierają się w stawce kapitacyjnej, płaconej przez NFZ za każdego pacjenta z listy aktywnej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej wliczone są w cenę porady opłacanej przez NFZ - powiedziała nam Aneta Styrnik z Biura Informacji i Komunikacji Społecznej NFZ.
- W przypadku leczenia szpitalnego, koszt badań jest trudny do określenia, bowiem finansowane są one w ramach danej procedury terapeutycznej - mówi prof. Jan Kanty Kulpa, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.
Józef Lucjan Jakubiec, dyrektor Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej (IPiDDL) uważa, że nie byłoby większego problemu, aby dane o liczbie i strukturze badań uzyskać od poszczególnych laboratoriów. - Ale jakoś nikomu z resortu nie są one potrzebne, choć mogłyby stanowić bazę do podejmowania ważkich decyzji, np. o programach zdrowotnych - stwierdza Józef Lucjan Jakubiec.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH