9 stycznia br. rozpoczęły się w Katowicach pierwsze szkolenia w zakresie procedur przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego dla dyspozytorów medycznych oraz instruktorów. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca 2014 r. dyspozytorzy medyczni będą musieli obowiązkowo posiłkować się w swojej pracy procedurami zawodowymi.

Dyspozytorów medycznych obowiązywać ma kanon pytań, które należy zadać zgłaszającemu zdarzenie medyczne, aby zminimalizować możliwość popełnienia błędu w czasie przyjmowania zgłoszenia. Decyzję o wprowadzeniu takiego rozwiązania przyspieszyły kontrowersyjne przypadki zachowań dyspozytorów oraz śmierć 2,5-rocznej Dominiki z okolic Skierniewic, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Mogą, ale nie muszą

Obecnie dyspozytorzy medyczni mogą, ale nie muszą korzystać z różnych wzorców. Najczęściej bazują w swojej pracy na własnym doświadczeniu (zgodnie z ustawą muszą mieć co najmniej pięcioletni staż pracy w pogotowiu ratunkowym, w SOR, izbie przyjęć lub oddziale anestezjologii i intensywnej terapii - być ratownikami medycznymi, pielęgniarkami lub lekarzami systemu).

Resort zdrowia zadecydował, że od 1 lipca sytuacja ulegnie zmianie, nie podjął jednak jednoznacznej decyzji w sprawie standaryzacji procedur dla dyspozytorów w skali ogólnopolskiej. O wprowadzeniu konkretnych zasad będzie bowiem ostatecznie decydował dysponent. Może zatem zaistnieć sytuacja, że w każdej dyspozytorni będą one inne. Najważniejsze jednak, aby skutkowały większym bezpieczeństwem pacjentów.

W szkoleniu dyspozytorów, które miało miejsce w Katowicach, materiałem wyjściowym stał się dokument opracowywany przez kilka miesięcy dzięki wspólnej inicjatywie Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego i Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych. W jego tworzeniu brali udział m.in. dyspozytorzy medyczni, ratownicy, specjaliści pielęgniarstwa ratunkowego oraz lekarze specjaliści medycyny ratunkowej.

Przy tworzeniu kanonu procedur autorzy korzystali z własnej wiedzy i doświadczeń, a także z analizy procedur obowiązujących dyspozytorów medycznych w innych krajach, w tym w USA. Algorytmy zostały jednakże przygotowane w oparciu o polskie przepisy prawa i z uwzględnieniem polskich zasad organizacji systemu ochrony zdrowia oraz warunków działania Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Zespół pracował nad dokumentem pod przewodnictwem doktora Roberta Gałązkowskiego, dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyniki pracy zespołu zyskały akceptację konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i Ministerstwa Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH