Rozwiązania szyte na miarę

W hematoonkologii dorosłych nie jest już tak dobrze jak w dziecięcej, głównie z powodu większej skali i związanych z nią większych kosztów - zwracali uwagę 18 lutego br. w Katowicach podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych uczestnicy sesji poświęconej hematologii onkologicznej w Polsce.

Hematoonkologia dziecięca w Polsce jest bardzo dobrze zorganizowana. Jeśli dziecko, nieistotne w jakiej części kraju, zachoruje na chorobę układu krwiotwórczego i trafi do któregokolwiek z 18 istniejących oddziałów, będzie leczone i diagnozowane według takiego samego schematu - mówiła prof. Alicja Chybicka, posłanka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zaznaczyła, że drobiazgowe przestrzeganie standardów w kapitalny sposób zwiększa szansę na wyleczenie, a w ciągu ostatnich 40. lat z 15% wyleczeń w onkohematologii dziecięcej udało się przejść do 85%.

Seniorzy mają trudniej

Dr Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu podkreślił, że choć nowe leki celowane znaczącą przedłużają życie chorym na nowotwory układu krwiotwórczego, to beneficjentami tego leczenia są głównie młodsi pacjenci.

- Seniorzy mają zazwyczaj nie tylko rozpoznany nowotwór, ale także inne schorzenia, a ponadto mniejsze możliwości finansowe i mniejszą mobilność. W rezultacie trudniej im dotrzeć do referencyjnych ośrodków klinicznych stosujących nowoczesne terapie - mówił dr Dytfeld.

Zaznaczył, że np. bortezomib stosowany w szpiczaku plazmocytowym podawany jest zwykle dwa razy w tygodniu, w szpitalu. Trudno zaproponować starszej osobie, która do ośrodka musi dojechać wiele kilometrów, takie rozwiązanie. To główny powód, dla którego seniorzy nie otrzymują często nowoczesnego leczenia.

- Istnieje potrzeba stworzenia krajowej sieci hematoonkologicznej, która pracowałaby w oparciu o jasno określone rekomendacje i algorytmy postępowania, których brak stanowi problem w hematoonkologii dorosłych. Łatwiej byłoby wówczas zbudować system kompleksowej koordynowanej opieki przy udziale jednostek działających w mniejszych ośrodkach klinicznych - oceniła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

Dodała, że należy uwzględnić specyfikę hematoonkologii w szerszym projektowaniu zmian dla onkologii, a pakiet onkologiczny nie wziął jej niestety pod uwagę. Jest nią wiek pacjentów oraz sam tryb leczenia, trzeba zatem stworzyć rozwiązania szyte na miarę tej potrzeby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH