Konferencja poświęcona diagnostyce obrazowej, w tym m.in. teleradiologii i partnerstwu publiczno-prywatnemu

Szpital może mieć sprzęt odpowiadający światowym standardom w dziedzinie diagnostyki obrazowej, ale kiedy odczuwa braki kadrowe, to nie wykorzystuje w pełni tomografu czy aparatu rentgenowskiego - powiedział podczas konferencji "Diagnostyka bez kompromisów" Adam Rozwadowski, prezes Centrum Medycznego Enel- Med SA.
Rozwadowski dodał, że szpitale publiczne powinny szukać związków z prywatną służbą zdrowia i odpłatnie wykonywać - za pomocą urządzeń obrazowych - badania USG, tomograficzne, rentgenowskie czy rezonans magnetyczny lub też wydzierżawiać prywatnym placówkom pomieszczenia, w których mógłby stanąć taki nowoczesny sprzęt.

Gwarancja szybkiej diagnozy

Partnerstwo publiczno-pr ywatne w dziedzinie diagnostyki obrazowej może przybierać różny charakter.
Dr Ewa Jeglińska, przekonując dyrektorów tych szpitali publicznych, które cierpią na brak radiologów, do zlecania odczytów badań na zewnątrz, zachęca do korzystania z dobrodziejstw telemedycyny i przesyłania badań do ośrodków dysponujących odpowiednio liczną kadrą dyżurującą przy internecie i błyskawicznie opisującą przesłany obraz choroby. - Daje to gwarancję szybkiej diagnozy i konsultacji - twierdzi dr Jeglińska.
Wysłanie obrazu, np. badania tomograficznego, wymaga jednak inwestycji w szpitalu - przede wszystkim w budowę systemu oraz w sprzęt. Obecny na konferencji przedstawiciel firmy Kodak, na pytanie Ewy Potockiej, dyrektor szpitala w Chrzanowie, przyznał, że budowa całego systemu - archiwizacji danych i sieci dystrybucji - to wydatek 700-800 tysięcy złotych.

Musi być rynek

Paweł Naware z Mazowieckiego Funduszu Zdrowia zauważył, że outsourcing w przypadku małych szpitali nie sprawdza się, zwłaszcza gdy nie ma konkurencji.
- Do niedawna takie usługi świadczyła tylko jedna spółka prywatna, a w takiej sytuacji nie ma przecież rynku - powiedział Paweł Naware.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH