Wojciech Kuźmierkiewicz: - Generyki zawierają dobrze znane, bezpieczne i skuteczne substancje czynne

Polskie społeczeństwo nie ma jeszcze dostatecznej świadomości, że leki generyczne, mimo że są tańsze, wcale nie są gorsze od ich oryginalnych - przekonuje Wojciech Kuźmierkiewicz, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).
Generyki - ekwiwalenty oryginalnych produktów leczniczych, które mogą być wprowadzone na rynek po wygaśnięciu ich ochrony patentowej - zawierają tę samą substancję czynną co leki oryginalne i spełniają identyczne wymagania jakościowe, bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczności.

Co robi nasz przemysł

W ciągu ostatnich kilku lat, przed wejściem do Unii Europejskiej, polskie zakłady farmaceutyczne, w warunkach rosnącej konkurencji, musiały zainwestować wiele milionów złotych w poprawę warunków wytwarzania. W konsekwencji nasz przemysł farmaceutyczny jest z pewnością jednym z najbardziej nowoczesnych przemysłów produkujących leki generyczne w Europie.
Według CBOS, Polacy coraz więcej pieniędzy wydają na leki. Związane jest to m.in. ze starzeniem się naszego społeczeństwa, w którym przybywa emerytów i rencistów. Przedstawiciele PZPPF zapewniają, że ich priorytetem jest nie tylko walka o rynek, ale także dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Rodzime firmy wprowadzają więc specjalne środki nadzoru i kontroli produkcji.
- Każdy wytwórca w naszym kraju musi posiadać skuteczny i udokumentowany system zapewnienia jakości - podkreśla Wojciech Kuźmierkiewicz.
- W pomieszczeniach produkcyjnych są zachowane rygory higieny farmaceutycznej.
Wszystkie zasady produkcji leków generycznych i oryginalnych są określone na podstawie Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP); to zestaw przepisów i wytycznych stosowanych w produkcji leków, materiałów medycznych i aktywnych substancji farmaceutycznych.
GMP gwarantuje, że produkty mają odpowiednią tożsamość, dawkę, jakość i czystość, zgodną z zatwierdzoną dokumentacją, oraz że cechy te nie zostaną zmienione podczas kolejnych procesów wytwarzania, pakowania, magazynowania i dystrybucji.

Niezdrowa konkurencja

Leki generyczne pojawiają się na rynku bądź jako markowe (z własnym zastrzeżonym znakiem handlowym), lub niemarkowe, wykorzystujące międzynarodową nazwę substancji czynnej. Leki generyczne są dostępne po cenie od 20% do 80% niższej w porównaniu z cenami leków oryginalnych. Wielu farmaceutów twierdzi jednak, że w Polsce pacjenci boją się używać generyków, gdyż uważają je za leki gorsze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH