Rozpoznanie i nie tylko

90% powikłań, które występują po zabiegach laserowej korekcji wzroku, spowodowanych jest źle przeprowadzonym badaniem kwalifikacyjnym

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są w Polsce coraz popularniejsze.

Nowoczesne urządzenia mogą w dużej mierze zagwarantować precyzję zabiegu. Jednak kluczowa jest kompleksowa diagnostyka przedoperacyjna i przygotowanie pacjenta.

- Sztuką jest odpowiednie zaplanowanie operacji - mówi nam prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.

Jak przyznaje dr Iwona Rokita-Wala, specjalista chorób oczu w prywatnym szpitalu okulistycznym Weiss Klinik, liczba pacjentów poddających się laserowej korekcji wzroku systematycznie wzrasta.

Dzieje się tak mimo faktu, że zabiegi te nie są w Polsce refundowane - Narodowy Fundusz Zdrowia traktuje je jako procedury kosmetyczne. Zresztą chirurgia refrakcyjna podobnie traktowana jest w większości krajów europejskich.

Trzy powody

Prof. Jerzy Szaflik zauważa, że zabiegi laserowej korekcji wzroku w Polsce kosztują stosunkowo niewiele w porównaniu z rynkiem europejskim. Koszt zabiegu jednego oka zaczyna się od 2 tys. zł. - Cena zależy od jakości ośrodka, ale wzrasta także w związku z indywidualnymi wymaganiami pacjenta - zaznacza profesor.

Specjaliści są zgodni, że największa grupa pacjentów zgłaszających się na zabieg laserowej korekcji wzroku to osoby, które chcą pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych. Część pacjentów decyduje się na zabieg ze względów estetycznych, część z powodów zawodowych.

- Przykładowo są to osoby, które chcą dostać się do szkół policyjnych, górnicy, kolejarze, przedstawiciele zawodów, w których używanie okularów lub soczewek kontaktowych nie jest dopuszczone przez medycynę pracy - tłumaczy Iwona Rokita-Wala.

Trzecia grupa to pacjenci zgłaszający się na zabieg ze względu na wskazania medyczne. - Dzieje się tak w przypadku np. wad jednego oka, które są trudne do wyrównania okularami, w przypadku uczuleń na materiały znajdujące się w oprawkach do okularów czy w przypadku uczuleń na soczewki lub płyny do soczewek kontaktowych - wylicza dr Rokita-Wala.

W swojej kilkunastoletniej pracy zawodowej przeprowadziła ponad 3 tys. zabiegów laserowej korekcji wzroku. Jak podkreśla, istnieje wiele metod korekcji wad wzroku, ale laserowa nadal jest najlepszą przy wadach małych i średnich (od -7 do +4). Przy większych wadach stosuje się natomiast tzw. soczewki wewnątrzgałkowe.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH