W listopadzie poznamy projekt tzw. dużej nowelizacji listy leków refundowanych

Rozporządzenie nowelizujące wykazy leków refundowanych wejdzie w życie 16 października 2009 roku. Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, trwały konsultacje zewnętrzne. Wbrew zapowiedziom z czerwca br., na najnowszej liście refundacyjnej nie zostały umieszczone analogi insulin długodziałających.
Natomiast zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, do wykazów dopisano 110 pozycji leków generycznych. Refundacją objęto także 5 produktów leczniczych, których substancje czynne stanowią nowe połączenia, tzw. miksy.

Dwie nowe substancje

Tym razem do wykazu dodane zostały tylko dwie nowe substancje czynne: dabigatran etexilate (Pradaxa) i val-ganciclovirum (Vacyte). 45 produktów leczniczych zostało usuniętych z listy, na wniosek firm farmaceutycznych.
W porównaniu z wydatkami refundacyjnymi planowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2009 roku, szacowanymi na ponad 7,43 mld zł, resort wyliczył, że nowa lista refundacyjna spowoduje wzrost tych wydatków płatnika o ok. 35 mln zł. Wzrost będzie spowodowany przede wszystkim umieszczeniem w wykazie dwóch nowych substancji.
Jednocześnie resort przyjmuje, że z powodu obniżenia cen urzędowych leków oraz obniżenia wysokości limitów, szczególnie w grupie substancji montelukastum, olanzapinum i fentanylum, płatnik wyda na refundację leków o 80 mln zł mniej.
- W skali roku, obowiązywanie przedmiotowych rozporządzeń refundacyjnych powinno skutkować spadkiem wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia o około 40 mln zł - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Ministerstwo proponuje także rozszerzenie wykazu chorób, które obejmie refundacja, o dwa nowe wskazania: profilaktykę zakażeń wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepieniom narządów miąższowych w okresie od 31 do 110 dnia po przeszczepie oraz o prewencję pierwotną żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego.
- Długodziałających analogów insulin nie wpisano na listę leków refundowanych, ponieważ wiązałoby się to z określonymi skutkami finansowymi dla NFZ. Dodatkowo na decyzję tę wpłynęły niepokojące informacje naukowe dotyczące niepożądanych skutków ich działań - tłumaczy Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazeta Prawna (szerzej o dyskusji wokół długodziałających analogów insulin - str. 42-44).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH