Wprawdzie Sejm pozwolił na sprzedaż leków bez recepty przez internet, ale szykowane przez resort zdrowia rozporządzenie do ustawy może taki obrót medykamentami zablokować.

Ministerstwo proponuje m.in., aby apteki internetowe prowadziły całodobowe dyżury telefoniczne, a transport leków odbywał się w warunkach "zapewniających kontrolę temperatury". Takie zapisy, zdaniem właścicieli e-aptek, mogą spowodować ich zamknięcie. Zatrudnianie dodatkowych, dyżurujących farmaceutów, oraz zakup specjalnych lodówek to koszty, których internetowi dystrybutorzy mogą nie udźwignąć. Dlatego - jeśli takie rozporządzenie wejdzie w życie - szefowie e-aptek będą walczyć w sądach o jego uchylenie.
Minister zdrowia podpisał już natomiast nowe rozporządzenie w sprawie recept, które nie wzbudza już takich emocji. Przepisy wejdą w życie 1 lipca. Najistotniejsze zmiany w rozporządzeniu to m.in.:

  • Obowiązek umieszczania na każdej recepcie z lekiem refundowanym numeru PESEL pacjenta. Umożliwi to jednoznaczną identyfikację pacjenta oraz monitorowanie ilości przepisywanych leków konkretnemu pacjentowi.
  • Wprowadzenie możliwości wypisywania, podczas jednej wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim, trzech recept na trzy kolejne miesięczne kuracje (recepta odnawialna).
  • Zrezygnowanie z recept wystawianych na kuponie dołączonym do dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.
  • Zastosowano przepis przejściowy, gdzie recepty wystawiane na takich kuponach mogą być realizowane do 31 grudnia 2008 r.
  • Odstąpienie od możliwości drukowania recept przez NFZ z pozostawieniem możliwości wydawania upoważnionym podmiotom zakresów liczb mających służyć jako numery recept. Dotychczasowa metoda pozyskiwania druków recept z Funduszu będzie możliwa do 31 grudnia 2007 r.

Od 1 stycznia 2008 r. NFZ będzie wydawał lekarzom nowe druki recept; stare obowiązują jeszcze do końca roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH