Różnice regionalne zanikają

W ilu polskich lecznicach nie wdrożono jeszcze szpitalnych systemów informacyjnych (HIS)? Czy występuje zróżnicowanie regionalne pod tym względem? Okazuje się, że na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a opinie ekspertów w kwestii zaawansowania stanu informatyzacji w szpitalach są podzielone. Dlatego stworzenie precyzyjnej "HIS-owej" mapy kraju wydaje się zadaniem bardzo trudnym, być może wręcz niewykonalnym.

Nasi rozmówcy wskazują jednak na szereg prawidłowości, m.in. na konieczność integracji i pełnego wykorzystania już funkcjonujących systemów.

- Podstawowe elementy systemów HIS są dzisiaj obecne w większości polskich szpitali. Są to zazwyczaj moduły odpowiedzialne za podstawowe informacje z zakresu ruchu chorych oraz rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia - stwierdza Marek Dynowski, prezes spółki Medinet, Grupa Simple SA.

W połowie drogi

- Jeśli jednak mówimy o zintegrowanych systemach obejmujących szeroki zakres funkcjonalny, skala informatyzacji w naszej ocenie to nie więcej niż 50% jednostek, które posiadają wdrożony system HIS bądź są w trakcie procesu zakupowego lub na etapie wdrażania. W kontekście regionalnym nie można w tym wypadku mówić o znaczącym podziale, wskazującym, że część północna jest bardziej zinformatyzowana niż południowa lub że w zachodniej części Polski szpitale są bardziej zinformatyzowane niż w części wschodniej - uważa przedstawiciel Grupy Simple SA.

Marek Dynowski zauważa jednocześnie, że szpitale skupione wokół dużych ośrodków takich jak Warszawa, Katowice, Poznań są w większym stopniu zinformatyzowane niż jednostki w innych regionach, ale wynika to również z obecności na tym terenie głównych producentów i dostawców oprogramowania.

- Napływ funduszy europejskich w ostatniej perspektywie finansowej spowodował, że za sprawą programów regionalnych w większym stopniu są wdrażane lub zostały już wdrożone systemy HIS w dużej liczbie jednostek, na przykład na Podlasiu czy Podkarpaciu - dodaje.

- Wymogi stawiane przez projekty P1 i P2 spowodują, że w najbliższym czasie w pozostałych szpitalach konieczne będzie zintensyfikowanie działań, aby został wdrożony zintegrowany system HIS, zapewniający obieg informacji między wszystkimi jednostkami organizacyjnymi - stwierdza prezes Dynowski.

Z kolei w opinii Michała Zorzyckiego, dyrektora wydziału systemów ochrony zdrowia w Kamsoft S.A., cyfryzacja polskich szpitali znajduje się w początkowej fazie i jeszcze zbyt rzadko możemy mówić o kompleksowym procesie informatyzacji.

- Co prawda są placówki, w których funkcjonuje kompleksowy system informatyczny, ale nadal zaliczają się do zdecydowanej mniejszości. Wiele szpitali rozpoczęło w ostatnich miesiącach proces informatyzacji, bardzo duża grupa korzysta ze szczątkowych rozwiązań, zaspokajających jedynie nieznaczną część procesów biznesowych. Mówiąc o stopniu informatyzacji, należy jeszcze dodać, że same placówki różnie interpretują swój poziom zaawansowania w tej materii - zwraca uwagę Michał Zorzycki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH