Niektóre rozwiązania w systemach opieki zdrowotnej krajów Europy Środkowo-wschodniej uważane są na Zachodzie za nowatorskie

Nie można już mówić o jednym modelu funkcjonowania służby zdrowia w krajach postkomunistycznych oraz o jednym modelu jej organizacji. W przeciwieństwie do podobnych, głównych problemów zdrowotnych. Jednak i w tej sferze postępuje różnicowanie.
Tak ogólnie można podsumować dwie sesje XVI Forum Ekonomicznego w Krynicy poświęcone przemianom systemowym i zdrowotnym w krajach Europy Środkowo-wschodniej (CEE) i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (CIS) oraz dwie sesje skupiające się na sprawie nowoczesnych technik w ochronie zdrowia, czyli oe-health.

Jakie ubezpieczenia?

- Zróżnicowania systemowe ochrony zdrowia mają źródła w różnym zakresie zmian, ich tempie oraz okresie ich rozpoczęcia - powiedziała prof. Stanisława Golinowska, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ. W niektórych krajach CIS dominują ciągle rozwiązania znane z epoki centralnego planowania, natomiast w większości krajów CEE istnieje już system, który ma niemal tożsame rozwiązania, jak w krajach zachodnich. Są też kraje lub pewne sfery w rozwiązaniach systemowych w CEE, które nawet na Zachodzie uważane są za nowatorskie lub reformatorskie. W szczególności dotyczy to sfery e-health.
W różnym tempie, ale niemal powszechnie, następowało i trwa nadal odchodzenie od "sie miaszkowskiego" (beveridge’owskiego) modelu finansowania ubezpieczeń zdrowotnych na rzecz neobismarckowskiego. W ten sposób na początku pozyskano dodatkowe środki lub złagodzono skutki spadku gospodarczego w omawianych krajach. Jednocześnie ograniczyło to dostęp do świadczeń zdrowotnych osobom niepracującym, w tym bezrobotnym, co np. w Bułgarii jest niemal tożsame z całą romską mniejszością etniczną.
W kolejnych latach systemy ubezpieczeń zdrowotnych ewoluowały w różnych kierunkach. Większość krajów CEE umacniało rolę funduszy ubezpieczenia zdrowotnego i obecnie mają one od 85, 9% udziału w całkowitym finansowaniu opieki zdrowotnej (Słowacja) do 56, 8% (Rumunia). W pozostałych krajach CEE i CIS ciągle znaczny jest udział budżetu państwa, który w kilku przypadkach przekracza 60% dostępnych środków (Turkmenia, Bułgaria, Ukraina, Tadżykistan, Łotwa). W połowie krajów, w tym w Polsce, wysoki udział mają też środki własne pacjentów, a w drugiej połowie - ubezpieczenia prywatne, choć ich zasięg nie przekracza 3-4% mieszkańców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH