Różne metody uwierzytelniania

Generalnie, zabezpieczenia stosowane do ochrony danych zawartych w systemach informatycznych powinny uwzględniać stopień wrażliwości (ważności) danych. W przypadku danych wrażliwych wypadałoby zastosować jedne z silniejszych metod uwierzytelniania. Samo uwierzytelnianie polega na stwierdzeniu, że osoba chcąca uzyskać dostęp do danych jest bez wątpienia tą, za kogo się podaje w procesie logowania do systemu.

Tak zwane uwierzytelnianie dwuskładnikowe składa się z czegoś, co tylko dana osoba posiada (np. karta chipowa, kod elektroniczny) oraz z tego, o czym tylko ta osoba wie (np. pin czy hasło). Dla personelu medycznego korzystającego z urządzeń mobilnych wygodniejsze jest natomiast zastosowanie metod biometrycznych, jak np. analiza linii papilarnych bądź tęczówki oka.

Silne metody uwierzytelniania należą oczywiście do tych bardziej kosztownych. Dlatego głównym problemem związanym z zabezpieczeniem danych medycznych przed nieuprawnionym dostępem jest wielkość populacji. Zwiększa ona radykalnie koszty zastosowania danego rozwiązania, a przez to wyklucza racjonalność/ opłacalność stosowania niektórych z nich.

Oczywiście warunkiem bezdyskusyjnym jest, aby system dawał dostęp tylko osobom posiadającym wydawane bezpośrednio identyfikatory i hasła.

Dobrze, aby można było stosować spersonalizowane karty lub inne poświadczenia bądź klucze (np. w formie elektronicznej - jak w systemach bankowych), ale to nie wszystko. Skoro to właśnie dane dotyczące populacji, a nie jednego użytkownika, są szczególnie interesujące, to należy dostosować mechanizmy bezpieczeństwa do zagrożenia tego rodzaju. Mogą to być więc niewidoczne dla pojedynczego użytkownika procedury wykrywania i blokowania masowego dostępu, monitory transferu i analizy pobieranych danych, narzędzia analizujące aktywność użytkowników.

Możliwości jest wiele i wierzymy, że instytucje państwowe - projektując oraz wdrażając systemy - wykorzystają takie, które w odpowiedni sposób zabezpieczą wrażliwe dane pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH