Rozmyta granica publiczno-prywatna

Nie jest łatwo określić rzeczywisty udział sektora prywatnego w polskiej ochronie zdrowia. Okazuje się także, że trudności przysparza też w miarę precyzyjne zdefiniowanie tegoż sektora, w sytuacji gdy dominuje jeden publiczny ubezpieczyciel.

Multimedia

Eksperciszacują wartość prywatnego rynku opieki zdrowotnej w 2012 roku w Polsce na ponad 32 mld zł. Dynamika wzrostu, po chwilowych zadyszkach w latach 2010 i 2012, będzie oscylowała wokół 5% rocznie.

 

Zgodnie z prognozami firmy analitycznej PMR Publications, w 2013 roku rynek prywatnej opieki zdrowotnej osiągnie wartość 33,8 mld zł (wzrost o 4,9%), a w związku ze stopniową poprawą sytuacji gospodarczej w 2014 roku będzie to już 35,8 mld zł (wzrost o 5,7%).

Czyli sektor prywatny rośnie, ale jak przekonuje Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, rośnie za wolno w porównaniu do potencjału.

Trudno dzisiaj np. wybudować szpital, wykładając 50 mln zł, w niesprzyjającej atmosferze politycznej wobec podmiotów prywatnych (słynne już oskarżanie o "wybieranie rodzynków" z rynku) i przy ryzyku, że się w ogóle nie dostanie kontraktu.

Ramy finansowe

Jeśli odliczyć z wartości prywatnego rynku medycznego opłaty za leki i sprzęt medyczny (58%) w danych za 2012 rok - czyli jak wychodzi z wyliczeń 18,67 mld zł - to na pozostałe płatności i świadczenia zostaje 13,53 mld zł. Na tę kwotę składają się opłaty za usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta (21%) - 6,76 mld zł; abonamenty oferowane przez firmy medyczne (7%) - 2,25 mld zł; prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe (4%) - 1,28 mld zł; opłaty w szarej strefie (3%) - blisko 1 mld zł oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta (7%) - 2,25 mld.

- Jeżeli do tego dodać wydatki NFZ i wydatki publiczne (z budżetu centralnego i samorządów) to wartość całego rynku ochrony zdrowia w Polsce wynosi ponad 100 mld zł - opisuje Łukasz Zalicki, partner w Ernst & Young.

Do 2016 roku, według obliczeń E&Y, wartość całego rynku zdrowotnego przekroczy 140 mld zł, a dynamika wzrostu sięgnie średnio w roku 6-7% W pierwszej dekadzie XXI wieku było to średnio około 9% rocznie.

Trudno to ogarnąć

Zgodnie z planem finansowym, przychody netto Funduszu na 2013 rok wyniosą 66,42 mld zł, a koszty świadczeń opieki zdrowotnej to 63,23 mld zł. Na podstawową opiekę zdrowotną NFZ planuje wydać 7,63 mld zł, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną 5,29 mld zł, na leczenie szpitalne blisko 30 mld zł oraz na refundację (bez programów lekowych) - 8,28 mld zł. Ile z budżetu płatnika trafia do prywatnych placówek?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH