Dostęp do nowych metod leczenia i diagnostyki chorób krążenia poprawił się w Polsce, m.in. dzięki istnieniu prywatnych klinik kardiologicznych

Co drugi zgon Polaka spowodowany jest chorobą układu krążenia. Nic dziwnego, że priorytetem Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego jest utrzymanie tempa redukcji umieralności co najmniej na poziomie obserwowanym w latach 1990-2004.
W latach 2003-12 ten spadek powinien przekroczyć 30% u osób poniżej 65.
roku życia, tj. co najmniej 3% rocznie.
Jak jednak powiedział podczas III Forum Rynku Zdrowia profesor Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, ciągle jeszcze nam daleko pod tym względem do krajów "starej" UE i dogonimy je zapewne około roku 2015.

Co się udało

Obniżenie liczby zgonów to nie jedyna korzyść funkcjonowania wspomnianego Programu Polkard. Udało się także stworzyć w każdym województwie kilka ośrodków całodobowego dyżuru leczenia świeżych zawałów. Do zadań najpilniejszych należy wyrównanie w Polsce dostępu do nowatorskich metod leczenia i diagnostyki chorób krążenia.
Sytuację, wbrew obiegowej opinii, poprawia istnienie prywatnych klinik kardiologicznych. Konkurencyjność jest bardzo pożądana, również z punktu widzenia płatnika, bowiem poprawia się w ten sposób jakość usług, nie mówiąc już o tym, że im większa dostępność usługi, tym większa klarowność poczynań.
Rozbudowana sieć pracowni hemodynamiki (w każdym województwie przynajmniej jedna) to duży sukces polskiej kardiologii inwazyjnej. Żeby jednak chory z ostrym zespołem wieńcowym mógł skorzystać z jej dobrodziejstw, musi w odpowiednim czasie do ośrodka z taką pracownią trafić...

Groźne opóźnienia

Tymczasem, jak wskazują dane tzw.
rejestru opóźnień dotyczące województwa mazowieckiego, upływa nawet 3,5 godziny od momentu, w którym chory poczuje ból do zbadania go przez lekarza, najczęściej z zespołu karetki pogotowia.
Następne prawie dwie godziny upływają zanim chory zostanie przetransportowany do pracowni hemodynamicznej via izba przyjęć. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne dąży do tego, aby karetki pogotowia miały połączenie teletransmisyjne EKG z pracowniami hemodynamicznymi, co z kolei pozwoli lekarzowi podać odpowiednie leki już w karetce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH