Rozmawiajmy o żywieniu dziecka

Z badań wynika, że dieta dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia jest źle zbilansowana. W rezultacie ponad połowa z nich ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI). Tego, jak prawidłowo żywić dzieci, nie wiedzą nie tylko rodzice, ale i lekarze, a temat ten rzadko jest poruszany w gabinecie lekarskim. Czy można to zmienić?

Wyniki badań z 2011 r. przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przy współpracy z Fundacją Nutricia, dotyczące oceny stanu żywienia dzieci w wieku 6 i 12 miesięcy oraz w przedziale 13-36 miesięcy, są alarmujące.

Jedzą zbyt dużo

Wynika z nich m.in., że dieta dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia jest źle zbilansowana (w efekcie ponad połowa dzieci ma nieprawidłowe BMI), a tylko 25% 6-miesięcznych niemowląt oraz 33% dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków. Badania wykazały też, że aż 93% rodziców nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt!

- Badania wykazały, że 20% dzieci w wieku 0-12 miesięcy je posiłki o nieprawidłowej objętości - więcej niż 10 razy na dobę (norma: 5-6), 20% otrzymuje nieprawidłowo przygotowane mieszanki mleczne, a 90% niemowląt nie jest pojonych wodą. Zdarzają się też ekstremalne błędy żywieniowe, jak podanie rocznemu dziecku zupy grzybowej czy bigosu - mówi prof. Anna Obuchowicz, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Jak podaje, w wieku poniemowlęcym błędy żywienia dotyczą m.in. ograniczania różnorodności posiłków, nadmiernego rozdrobnienia posiłków, wzmacniania tzw. neofobii (lęk przed nowym), zmuszania do spożywania nadmiernych ilości pokarmów. - Efekty to m.in. nadwaga czy otyłość, próchnica, nadmierne obciążenie nerek dziecka i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które utrwalają się na całe życie - wylicza prof. Obuchowicz.

Tymczasem eliminacja nieprawidłowych nawyków żywieniowych w wieku dziecięcym to nie tylko zdrowsze dzieci, ale także profilaktyka i ochrona zdrowia dorosłych Polaków przed chorobami zależnymi od diety, np. cukrzycy czy chorób serca.

- Dziś choroby dietozależne kosztują nas 47 mld zł, a według prognoz za 15 lat będzie to kwota ok. 100 mld zł - mówi Piotr Talarek, dyrektor generalny Stowarzyszenia "Zdrowe Pokolenia". Zwraca jednak uwagę na szerszy kontekst problemu. W innym badaniu przeprowadzonym podczas X Kongresu Akademii po Dyplomie - Pediatria aż 93% lekarzy wskazało, że program studiów nie obejmuje tematyki żywieniowej w odpowiednim zakresie.

- 7 na 10 lekarzy pediatrów deklarowało niewystarczającą wiedzę w zakresie najnowszych zaleceń żywieniowych, a 60% lekarzy nie zawsze wypełnia siatki centylowe. Jeśli lekarze przyznają, że nie mają wiedzy na temat żywienia, trudno się dziwić, że nie mają jej rodzice - podaje Piotr Talarek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH