W ostatnich 7 latach wzrosła wiedza Polaków na temat cukrzycy, nadal jednak jest ona niewystarczająca - wynika z najnowszego raportu "Społeczny obraz cukrzycy" przygotowanego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą.

W raporcie wykorzystano badania ankietowe zrealizowane w pierwszym tygodniu czerwca 2017 r. Wzięło w nich udział 1007 respondentów powyżej 18. roku życia. Większość badanych (70%) zadeklarowała, że nie chorowała na cukrzycę.

Polacy przede wszystkim wiedzą, że należy regularnie badać poziom glukozy we krwi, który na czczo nie powinien przekraczać 110 mg/dl. Kilka lat temu co piąty Polak przyznawał, że nigdy jeszcze nie sprawdził, jakie ma stężenie glukozy; obecnie odsetek ten zmniejszył się do około 10%. Ponad połowa badanych (53%) zrobiła to ponad rok temu.

Objawy i skutki

Wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy - najczęściej wymienianymi powikłaniami są śpiączka cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia wzroku oraz pogorszenie widzenia. W badaniu z 2010 r. co trzecia osoba w ogóle nie znała odpowiedzi na to pytanie.

Większa jest również wiedza na temat objawów cukrzycy. Według badanych o chorobie tej poza wysokim poziomem stężenia cukru we krwi może świadczyć uczucie senności w ciągu dnia oraz zmęczenie i osłabienie. Jeszcze w 2010 r. aż co czwarty ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu cukrzycy, obecnie nic o tym nie wie zaledwie 4% Polaków.

Badano także wiedzę na temat cukrzycy urzędników czterech ministerstw: f inansów, zdrowia, rozwoju oraz sportu i rekreacji. Prawie wszyscy ankietowani (97%) wskazali, że należy badać poziom cukru. 91% badanych prawidłowo wskazało schorzenia układu sercowo-naczyniowego jako powikłania cukrzycy. 79% respondentów wiedziało, że hipoglikemia to zbyt niski poziom glukozy we krwi.

Ponad połowa badanych urzędników (58%) wiedziała, że najczęściej występuje cukrzyca typu 2, a 54% poprawnie wskazało, że na cukrzycę w Polsce choruje ponad 2 miliony osób. Tylko co dziewiąta osoba potrafiła prawidłowo wymienić wszystkie skuteczne działania prof ilaktyczne zmniejszające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Optymistycznie wypadły też badania wśród chorych na cukrzycę. Z rapor tu wynika, że z 15% w 2010 r. - do 6% w 2017 r. spadła liczba osób, które po zachorowaniu na cukrzycę nie zwiększały swojej wiedzy na temat tej choroby.

Więcej osób korzysta z konsultacji

Pozytywne jest to, że w porównaniu do badania z 2010 r. zwiększyła się liczba diabetyków, którzy swoją chorobię konsultują przede wszystkim z diabetologiem. W 2010 r. tak postępował co czwarty chory, a w 2017 r. - co trzeci.

Znacząco zmalała również grupa osób, która nie dokonuje pomiarów poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c. W 2010 r. była to co czwarta osoba (23%), a w 2017 r. tylko co siódma (14%). Badanie HbA1c pozwala lepiej kontrolować chorobę.

Na obydwa typy cukrzycy (typu 1 i 2) cierpi już 2 930 tys. Polaków, czyli 8% naszego społeczeństwa, ale leczy się jedynie około 2,2 mln osób. Ponad 700 tys. chorych wciąż nie zdaje sobie sprawy ze swego schorzenia, ponieważ cukrzyca nie została u nich jeszcze wykryta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH