Rośnie popyt i kapitał

Co zachęca do lokowania prywatnego kapitału w ochronie zdrowia, a co utrudnia ten proces? Na ile polski rynek medyczny jest atrakcyjny dla inwestorów? To główne pytania, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy sesji pt. "Inwestorzy i medycyna" podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 14-16 maja 2012 r.).

Wszyscy uczestnicy panelu byli zgodni co do tego, iż potencjał rynku prywatnych usług medycznych w Polsce jest pokaźny, ale jego wykorzystanie zależy m.in. od regulacji systemowych.

Więcej przewidywalności

Izabella Żyglicka z kancelarii prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni Izabella Żyglicka i Wspólnicy podkreślała, iż obecna perspektywa kontraktowania świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dla wielu inwestorów zbyt krótka: - Potrzebna jest przewidywalna polityka kontraktowania świadczeń przez NFZ. Nie jest to więc kwestia wyłącznie pieniędzy, ale przyjęcia określonej strategii dla płatnika.

- Zaangażowanie poważnego kapitału wymaga gwarancji wieloletniego, stabilnego osiągania przychodów -dodała mec. Żyglicka. - Z drugiej strony każda inwestycja musi być odpowiednio wcześnie i precyzyjnie zaplanowana oraz przygotowana. I takich przedsięwzięć oczywiście nie brakuje, choć przed nami nadal długa droga.

Prawnik wskazała, że wciąż na Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest bardzo mało spółek medycznych, co dowodzi, że taki sposób pozyskiwania kapitału przez podmioty działające w ochronie zdrowia pozostaje wielkim polem do zagospodarowania.

Aktywność funduszy

Biorący udział w panelu przedstawiciele inwestorów - Robert Rzemiński, członek zarządu MCI.BioVentures i Jacek Korpała, partner zarządzający w ARX Equity Partners Sp. z .o.o. - wskazywali na możliwości rozwoju placówek medycznych, jakie stwarzają środki inwestowane właśnie przez fundusze private equity.

- Ten rodzaj finansowania pojawia się w dwóch sytuacjach -tam, gdzie zabiegi są kapitałochłonne oraz gdy występuje konieczność koncentracji i lepszego wykorzystania zasobów, jakimi dysponuje dany podmiot - stwierdza Jacek Korpała.

ARX Equity Partners rozwija m.in. sieć klinik chirurgii oka, nie tylko w Polsce, ale też w Czechach. - Wartość czeskiego rynku chirurgii oka jest dwukrotnie wyższa niż w Polsce, co wskazuje, jak poważne jest u nas niedofinansowanie tej dziedziny, nie tylko przez NFZ. Czesi wydają na leczenie więcej niż my także z prywatnych kieszeni - zaznacza Jacek Korpała.

MCI.BioVentures inwestuje z kolei w małe, biotechnologiczne spółki na etapie start-up. - Z tego powodu możemy sobie pozwolić na swoisty luksus braku kontraktu z NFZ... -powiedział Robert Rzemiński z MCI. BioVenture. - Są dwa główne powody inwestowania w zalążkowe przedsięwzięcia: sprawni przedsiębiorcy tworzący takie spółki i dobry pomysł.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH