Transplantolodzy dziękują koordynatorom pobrań i anestezjologom

25 stycznia w Auli im. prof. Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się szczególna uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (przypada 26 stycznia).

Była wyjątkowa. Po raz pierwszy tak serdecznie transplantolodzy podziękowali publicznie lekarzom, którzy stoją skromnie w cieniu sukcesów tej dziedziny medycyny: anestezjologom i koordynatorom do spraw pobrań.

Ich zaangażowanie - co wielokrotnie podkreślał podczas konferencji prof. Marian Zembala, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii i zarazem konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej - pozwoliło w transplantologii zapomnieć o zapaści z 2007 roku. Dzięki przeszczepom narządów pochodzących od nieżyjących dawców z roku na rok ratuje się coraz więcej osób.

Nie zabrakło woli

- Wysiłek środowiska anestezjologów i koordynatorów jest zasadniczym czynnikiem rozwoju transplantacji - mówił prof. Zembala, wręczając wyróżnienia szpitalom w województwie śląskim, które w minionym roku były najbardziej aktywne w zakresie identyfikowania potencjalnych dawców i donacji narządów.

Wśród wyróżnionych znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu reprezentowany przez prof. Przemysława Jałowieckiego, ordynatora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, oraz dr. Jarosława Wilka, koordynatora szpitalnego ds. pobrań, który zanotował największą liczbę zgłoszeń dawców - 26.

Na liście szpitali w woj. śląskim, w których lekarzom nie zabrakło woli i chęci do realizowania absorbujących procedur identyfikacji i prowadzenia potencjalnych dawców, są jeszcze: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach i Szpital Śląski w Cieszynie (4 zgłoszenia).

Tak dla donacji

Jak zauważyła prof. Wanda Misiołek, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, rola anestezjologa, koordynatora zajmującego się identyfikowaniem potencjalnych dawców w szpitalu, jest bardzo trudna. Wymaga m.in. wręcz szczególnych umiejętności, ale i empatii w prowadzeniu rozmów z rodziną, która traci bliską osobę, ale jednocześnie może swoją decyzją uratować życie innych osób.

W Polsce przy pobieraniu narządów ze zwłok obowiązuje prawnie zapisana zasada zgody domniemanej.

Oznacza to, że o ile osoba nie dokonała zastrzeżenia w centralnym rejestrze sprzeciwów, to można od niej po śmierci pobrać narządy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH