Rynek insulin jeszcze przez lata będzie bardzo dynamiczny

Stabilny wzrost zużycia insulin w Polsce jest wynikiem zmian w epidemiologii (rosnąca liczba chorych i lepsza rozpoznawalność cukrzycy) oraz zwiększonej zamożności pacjentów. Znaczący wzrost dochodu narodowego na głowę przeciętnego mieszkańca Polski, umożliwił ewidentną zmianę w terapii cukrzycy - w ciągu kilkunastu lat prawie wszyscy chorzy stosujący insulinę przestawili się na insulinę ludzką - bardziej bezpieczną i obarczoną mniejszą liczbą działań ubocznych.
Praktycznie jedynymi dostawcami tego produktu były: duńska firma Novo Nordisk oraz amerykańska Eli Lilly. Rozpowszechnienie cukrzycy, a więc ogromna liczba chorych, jej przewlekłość oraz wysoki koszt terapii przy uzasadnionej pełnej refundacji, spowodowały, iż insuliny stały się jedną z największych pozycji na liście wydatków NFZ na dopłaty do leków.
Nic więc dziwnego, że wobec nasilających się napięć w budżecie Funduszu, ten segment terapii stał się jednym z pierwszych celów działań oszczędnościowych.
Ceny produktów obecnych na rynku uległy obniżeniu na skutek ich negocjacji z producentami przez Ministerstwo Zdrowia.
Wprowadzenie w tym samym czasie insuliny ludzkiej produkowanej przez Bioton w Polsce, pozwoliło Ministerstwu na ustalenie limitu cenowego wśród insulin.
W efekcie - konkurencja w tym segmencie rynku doprowadziła do obniżenia średnich cen. Bioton dość szybko uzyskał znaczący udział w rynku, mimo niełatwego procesu zmiany preparatu stosowanego przez poszczególnych pacjentów. Co więcej, można przewidywać, iż zapowiadane wprowadzenie na rynek insulin ludzkich produkowanych w Polfie Tarchomin dodatkowo zaostrzy konkurencję cenową.
Na rynek wprowadzono nowoczesne insuliny analogowe; niektóre z nich od niedawna objęto refundacją. Insuliny analogowe oferują pacjentom znaczną poprawę jakości życia, pozwalając jeszcze bardziej indywidualizować terapię. W tej grupie produktów pojawił się również kolejny gracz - Sanofi-Aventis. Z pewnością insuliny pozostaną przez lata bardzo dynamicznym rynkiem, zasilanym z jednej strony

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH