Rosną oczekiwania lekarzy i pacjentów Dr Andrzej Kraska, dyrektor ds. sprzedaży IMS Poland

DR ANDRZEJ KRASKA, dyrektor ds. sprzedaży IMS Poland

Rynek leków biologicznych w ostatnich latach staje się coraz bardziej atrakcyjny dla branży farmaceutycznej. Szereg firm innowacyjnych sukcesywnie adaptuje swoją strategię w kierunku rozwoju produktów biologicznych. W za-łożeniach leki te, ze względu na swoją specyfikę (wysokie ceny, technologiczna bariera wejścia), mają zrekompensować przewidywane straty przychodów - związane z utratą patentów - na lekach "standardowych".

Jednocześnie obserwujemy bardzo duże oczekiwanie ze strony rynku, zarówno lekarzy, jak i pacjentów, na wprowadzanie nowych leków stosowanych w terapii takich chorób, jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), wirusowe zapalenie wątroby (WZW) czy wszelkiego typu schorzenia nowotworowe.

Rynek

Podstawową cechą determinującą dostępność leków biologicznych jest złożoność procesu produkcyjnego. Składają się na to m.in.: opracowanie biotechnologii pozwalającej na wyprodukowanie i utrzymywanie w odpowiednich warunkach kultur komórkowych, ryzyko zanieczyszczeń (nieporównanie większe niż w przypadku molekuł chemicznych), moce produkcyjne, walidacja skuteczności poszczególnych serii i wiele innych.

Światowy rynek leków biologicznych osiągnął wartość ponad 120 miliardów USD (MAT Q1 2009) i od lat rozwija się szybciej niż inne segmenty rynku. Dla porównania - średni roczny wzrost w latach 2005-09 wyniósł 12,5% w porównaniu z 7,9% całego rynku farmaceutycznego. Pod względem wielkości sprzedaży na pierwszym miejscu są USA (48%), następnie Japonia oraz pięć największych krajów europejskich (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania). W sumie te siedem krajów odpowiada za 80% światowego rynku.

Od kilku lat w branży far maceutycznej pojawiło się dodatkowo pojęcie "pharmerging markets". W grupie tej znajduje się z kolei siedem rynków mających największy potencjał rozwoju, głównie ze względu na liczbę ludności oraz dynamicznie rozwijające się gospodarki. Są tutaj takie kraje, jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Płd. Korea, Turcja oraz Meksyk. W "pharmerging markets" średnioroczne tempo wzrostu rynku leków biologicznych przekracza zdecydowanie 20%.

Załączone wykresy i tabela przedstawiają rozwój rynku leków biologicznych na tle światowego rynku farmaceutycznego oraz sytuację w największych krajach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem "pharmerging markets".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH