W ciągu pięciu ostatnich lat segment żywności dla niemowląt i dzieci podwoił w Polsce swoją wartość

Specjaliści biją na alarm: Polki najczęściej karmią swoje dzieci piersią tylko podczas urlopu macierzyńskiego. Później wracają do pracy i jeśli nawet korzystają z prawa do skróconego czasu pracy, to nie ma ich w domu 7-8 godzin. Niemowlęta tego nie lubią i źle znoszą odstawianie od piersi na tak długi czas, no i muszą coś jeść.
Nie mają wyjścia. Zaczynają pałaszować produkty dostępne na rynku i jeśli są zdrowe, dobrze je tolerują. Nic jednak w pełni nie zastąpi mleka matki.
- Karmienie naturalne jest bardzo ważne - mówi dr Kamil Hozyasz z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - Na drodze ewolucji doskonalił się organizm człowieka i sposób jego rozrodu, a karmienie piersią jest integralnym elementem funkcji rozrodczej kobiety, przedłużeniem odżywiania z okresu płodowego. O randze karmienia piersią najlepiej świadczy fakt, że podczas laktacji na gruczoły piersiowe przypada aż 23% dobowego zużycia energii przez organizm kobiety. Nie ma szans na opracowanie takich mieszanek dla niemowląt, które mogłyby w pełni zastąpić pokarm kobiecy.

Indywidualne potrzeby

Dr Hozyasz podkreśla, iż z pokarmem jest jak z ludźmi, którzy przecież różnią się między sobą. Skład kobiecego mleka nie może być identyczny, skoro matki mają różne organizmy. Zapotrzebowanie dzieci na składniki odżywcze i mikroelementy jest również zróżnicowane.
- Mleko modyfikowane - nawet najdoskonalsze - nie jest w stanie wytwarzać mieszanek dostosowanych do tak indywidualnych potrzeb dzieci - wyjaśnia dr Hozyasz. I dodaje: - Podobnie nikt nie jest w stanie osiągnąć takiego efektu jak organizm matki, który z godziny na godzinę reaguje na potrzeby niemowlęcia i wytwarza chroniące przeciwciała przedostające się do pokarmu, gdy u dziecka rozwija się np. infekcja przeziębieniowa.
Dr Kamil Hozyasz jest zwolennikiem karmienia dzieci piersią do roku życia, czyli praktycznie przez cały okres niemowlęctwa.
Zalet jest wiele: - Statystyki pokazują - zaznacza nasz rozmówca - że doskonalej kształtuje się metabolizm u dziecka karmionego piersią niż odżywianego mieszankami. Dzieci, które były karmione piersią, rzadziej są otyłe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH