W 2005 r. statystyczna polska apteka sprzedała leki za 1,59 mln zł. Aż 64% aptek zanotowało wynik poniżej tej średniej.

Z prognoz analityków można ostrożnie wysnuć wniosek, że w najbliższych miesiącach pacjenci wreszcie pozytywnie odczują skutki coraz większej konkurencji na rynku aptecznym. Nie chodzi tylko o walkę cenową, ale i o to, by "zatrzymać" klienta sposobami z marketingowego arsenału.
Analizująca nasz apteczny rynek, firma PharmaExpert przewiduje, że wielkość tego rynku wyniesie w 2006 r. ponad 20 mld zł (patrz wykres), co oznaczać będzie wzrost o ok. 6 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
- Ten rok będzie charakteryzował się jeszcze większą konkurencją, presją firm generycznych i silnym dążeniem Ministerstwa Zdrowia do obniżania wydatków na leki. Może to okazać się korzystne dla pacjentów, gdyż zaowocuje prawdopodobnie spadkiem cen wielu leków - mówi Piotr Kula, prezes PharmaExpert.

Będą nowi gracze

W 2005 r. statystyczna polska apteka sprzedała leki za 1,59 mln zł. Tylko o 1% więcej niż rok wcześniej, choć cały nasz rynek apteczny wzrósł w tym czasie aż o 7,3%. Jak widać, wzrost całego rynku nie idzie w parze poprawą wyników finansowych aptek.
- Jednym z głównych powodów tej dysproporcji jest bardzo duży wzrost liczby aptek. Tylko w 2005 roku przybyło ich ok. 1700! To oczywiście dodatkowo wzmaga konkurencję, prowadząc czasami do walki cenowej. Pamiętać jednak należy, że to broń, na którą stać tylko najsilniejszych ekonomicznie uczestników rynku - przestrzega prezes Kula.
Porównując wskaźniki w 2004 i 2005 r., trudno mieć wątpliwości co do tego, że polski rynek może okazać się bardzo atrakcyjny dla poważnych inwestorów. W ubiegłym roku sprzedaż leków refundowanych wzrosła o 6,7%, a odręczna sprzedaż leków OTC - o 8,7% w porównaniu z 2004 r.
PharmaExpert przewiduje, że na tak rozwojowy rynek wejdą zagraniczne sieci apteczne, co będzie poważnym wyzwaniem dla naszych aptekarzy - szczególnie prowadzących apteki indywidualne, poza strukturami sieciowymi.

Jak się utrzymać

Na razie wyniki finansowe większości polskich aptek nie powalają na kolana. W 2004 r. po raz pierwszy zdarzyło się, że w stosunku do poprzedniego roku spadł wyraźnie roczny obrót statystycznej polskiej apteki - o blisko 4%. Z badań PharmaExpert wynika, że aż 64% aptek notuje wyniki poniżej "średniej krajowej", wynoszącej obecnie niespełna 1,6 mln zł rocznego obrotu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH