Raport "Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce" - opracowany m.in. dzięki danym udostępnionym po raz pierwszy w Polsce przez ZUS - jest punktem wyjścia implementacji międzynarodowego projektu Fit for Work, realizowanego do tej pory w 27 krajach europejskich i pozaeuropejskich.

Polska inauguracja projektu miała miejsce w trakcie wrześniowego XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Podczas panelu pt. "Zdrowy szkielet polskiej gospodarki? Ile tracimy z powodu chorób (nie)pracujących Polaków", prezentację wyników wspomnianego raportu połączono z dyskusją nad konsekwencjami gospodarczymi, społecznymi i zdrowotnymi chorób o podłożu mięśniowo-szkieletowym w naszym kraju.

Pełna wersja raportu jest już dostępna na stronie http://www.visiongroup.pl/ Raport_09_2011.pdf Wielu polskich pracowników zbyt wcześnie rezygnuje z pracy z powodu problemów zdrowotnych. W 2009 r. prawie 6 tys. osób otrzymało rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami układu mięśniowo-szkieletowego.

Wśród nich 866 osób uznano za całkowicie niezdolnych do pracy.

W efekcie koszty rent wyniosły w 2009 r. niemal 330 mln euro, kolejne 470 mln euro wypłacono tytułem kosztów związanych z niezdolnością do pracy. Dane ZUS mówią jednak o niebagatelnych 874 mln euro wydanych na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Projekt Fit for Work jest realizowany w ramach międzynarodowego programu badawczego The Work Foundation, zapoczątkowanego w 2007 r. w Wielkiej Brytanii. Celem projektu jest pokazanie zależności między profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu mięśniowoszkieletowego - na które cierpi obecnie ponad 100 milionów Europejczyków - a wpływem na społeczeństwo i wyniki gospodarcze.

Polska edycja programu

jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC).

Projekt został objęty patronatem Polskiej Prezydencji UE.

- Schorzenia układu mięśniowoszkieletowego powinny być jednym z priorytetów w działaniach na rzecz poprawy zdrowia publicznego - deklaruje prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Zespołu Priorytetów w obszarze zdrowia Polskiej Prezydencji UE, uczestnik panelowej dyskusji w Krynicy.

- Konieczne jest zbudowanie takiego systemu, który w przypadkach, gdy już w okresie pracy zawodowej dojdzie do uszkodzenia narządu ruchu, umożliwi szybkie i sprawne przywrócenie pacjenta do poprzedniego trybu życia. Tak działający system przynosi zysk całemu społeczeństwu - dodał prof. Bolesław Samoliński.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH