"2 października rozpoczynamy protest głodowy, ponieważ ochrona zdrowia w Polsce umiera. Polscy lekarze łakną normalności! I wspólnie będą o nią walczyć" - informuje Porozumienie Rezydentów OZZL. Akcję popiera Porozumienie Zawodów Medycznych, które w piątek (29 września) zawiązało Komitet Protestacyjny PZM. Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, protest głodowy rezydentów trwał.

Rozpoczęcie głodówki "przeciwko głodowym pensjom" młodzi lekarze zapowiadali od kilku miesięcy. Jednak zarówno przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM), jak i wchodzącego w jego skład Porozumienia Rezydentów OZZL podkreślają, że kwestie płacowe są ważnym, ale tylko jednym z kilku powodów, dla których zdecydowali się na protest.

"Domagamy się realnych działań rządu, a nie pozornych ruchów, które poprawią sytuację w publicznym systemie (ochrony zdrowia - przyp.red). Żądamy zmian, które doprowadzą do wzrostu dostępności leczenia i diagnozowania pacjentów oraz poprawy warunków pracy dla pracowników ochrony zdrowia" - piszą rezydenci z PR OZZL na swoim profilu.

Pacjenci nie ucierpią

"Jesteśmy głodni zmian w ochronie zdrowia! Dlatego po setkach spotkań z politykami, po manifestacjach, po przygotowaniu obywatelskiego projektu ws. warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia oraz zebraniu blisko ćwierć miliona podpisów, szykujemy się do zaostrzenia formy protestu. Polscy lekarze łakną normalności! I wspólnie będą o nią walczyć" - zapowiadają rezydenci.

"W proteście biorą udział rezydenci z PR OZZL oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych. PR OZZL jest organizatorem protestu, a popiera go Porozumienie Zawodów Medycznych skupiające 12 związków zawodowych i inne organizacje" - czytamy we wspólnym stanowisku PZM i PR OZZL. Zawarte są w nim główne postulaty, w tym:

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego, nie niższego niż 6,8% PKB w ciągu trzech lat

Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego

Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia

Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Organizatorzy protestu informują, że "głodować będą wybrani reprezentanci PR OZZL. Inne osoby wesprą protest, biorąc udział w akcji oddawania krwi w regionalnych punktach krwiodawstwa w największych miastach w całej Polsce. Nasi pacjenci w żaden sposób nie ucierpią na tej akcji" - zapewniają.

Zaznaczają, że protest z założenia jest bezterminowy: - Protest może się zakończyć polubownie, gdy rząd przedstawi nam dokumenty, zapewniające realizację naszych postulatów lub stan zdrowia osób, które podjęły tę heroiczną decyzję, zmusi je do zaprzestania głodówki - informuje PZM i PR OZZL.

Projekt rozporządzenia

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH