Kierunki w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Choć najczęstszą chorobą reumatyczną jest choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i kręgosłupa, największym wyzwaniem dla lekarzy od lat pozostaje reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które ze względu na agresywność przebiegu wymaga jak najszybszego podjęcia intensywnego leczenia już po wystąpieniu pierwszych objawów.
RZS to przewlekła, zapalna choroba układu ruchu, której podłożem są zaburzenia odporności.
Powoduje ból, obrzęk i sztywność stawów.
Początkowo zapalenie doprowadza do niszczenia chrząstek, potem deformuje stawy.

Problem społeczny

Choroba stwarza narastający problem społeczny, gdyż obejmuje osoby najczęściej w wieku produkcyjnym. Szczyt zachorowalności przypada między 30. a 50. rokiem życia. W tym przedziale wiekowym na reumatoidalne zapalenie stawów zapada 80% chorych. Przypadki tej choroby dotyczą też młodzieży, a nawet i dzieci.
U pacjentów z aktywną postacią RZS prawdopodobieństwo zniszczenia stawów w ciągu 2 lat od zachorowania wynosi nawet 70%. Szacuje się, że w Polsce, już po 2 latach od rozpoznania choroby, co 3 pacjent nie jest zdolny do pracy. Te liczby pokazują, jak znaczącą rolę w terapii RZS odgrywa czynnik czasu. Ważne jest zarówno wczesne, prawidłowe rozpoznanie zaawansowania tego schorzenia (o diagnostyce w RZS piszemy obok), jak i podanie odpowiedniego leku.
W kraju u około 220 tysięcy cierpiących na RZS wystarczy leczenie tradycyjnymi lekami, u dalszych 80 tys. pacjentów choroba ma na tyle łagodny przebieg, że nie jest konieczne stosowanie agresywnych terapii.
100 tysięcy chorych wymaga zastosowania leczenia kombinowanego, ale u 10 tysięcy z nich takie leczenie okazuje się nieskuteczne.
Wtedy szansą dla nich pozostaje jedynie terapia biologiczna.

Na tropie cytokin

W terapii RZS podstawowymi lekami są te modyfikujące przebieg choroby. Nie działają co prawda przyczynowo, ale spowalniają proces zapalny, zmniejszają opuchliznę i sztywność stawów. - Praktycznie w każdym przypadku rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów powinniśmy wdrożyć leczenie tą grupą leków - uważa profesor Jacek Szechiński, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii. - Dobór preparatu uzależniony jest od aktywności choroby, którą można ocenić na podstawie wyników badań laboratoryjnych i obrazowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH