2 czerwca i 31 sierpnia br. wejdą w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące ginekologii i położnictwa. Przepisy dotyczące m.in. opieki okołoporodowej mają wymiar prawnej rewolucji, z jaką nie mieliśmy do tej pory do czynienia w żadnej innej dziedzinie medycyny.

Szczególnie wyróżnić należy rozporządzenie ws. standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie ginekologii i położnictwa z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej w przypadkach występowania powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Obecnie standard staranności lekarskiej nie jest opisany w prawie. Nowe rozporządzenie jest wyłomem w tym zakresie - prawodawca mówi dokładnie, co i jak lekarze mają robić w określonych stanach klinicznych.

Poprzednie rozporządzenia wytyczały głównie ramy organizacyjno-instytucjonalne dla działalności medycznej w wybranych obszarach. Rozporządzenie o patologii ciąży idzie dalej - stanowi jak leczyć i jest bardzo szczegółowe, wskazuje m.in. jak klasyfikować konkretne stany kliniczne w ramach poszczególnych patologii i jakich substancji czynnych używać.

Efekt rozporządzeń można porównać z pasami bezpieczeństwa - w 99% uratują, w 1% sytuacja może okazać się atypowa. Korzystne efekty rozporządzeń dla lekarzy polegają na tym, że w pewnych zakresach lekarz przestaje działać w obszarze niewiedzy.

Spójrzmy też na to z perspektywy praktycznej, procesowej: pacjent pozywa lekarza. Lekarz może wskazać na rozporządzenie i powiedzieć: zachowałem się zgodnie z prawem. Nie ma możliwości zarzucić mu niestaranności lub bezprawności, bo wykonał obowiązek prawny.

W świetle nowych rozwiązań prawnych, sąd nie powinien uwzględnić opinii biegłego niezgodnej z rozporządzeniem, bo jest związany treścią prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH