Rewolucja tuż-tuż?

Na przełomie listopada i grudnia br. wystartuje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - bezpłatna aplikacja medyczna, dzięki której każdy otrzyma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych. To tylko jeden z elementów informatyzacji w polskim systemie ochrony zdrowia, której celem jest m.in. diametralna zmiana w zasadach tworzenia i obiegu dokumentacji medycznej.

IKP jest funkcjonalnością, która powstaje w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych", zwanego w skrócie Platformą P1.

Projekt jest realizowany przez podlegające resortowi zdrowia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i współfinansowany ze środków UE. To największe tego typu przedsięwzięcie w Europie, o łącznej wartości ponad 712 mln zł.

Na czym ma polegać istota projektu P1? - To inicjatywa, w ramach której dostarczonych zostanie wiele różnych systemów informatycznych, które stworzą dedykowaną platformę do zarządzania i wsparcia procesu leczenia dla pacjentów w kraju - mówił Marcin Kędzierski, dyrektor CSIOZ, podczas konferencji w Warszawie (27 maja br.).

Dyrekcja Centrum liczy, że platforma obejmie wszystkich świadczeniodawców, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

E-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie

- IKP to narzędzie, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o swoim leczeniu. W IKP znajdzie się też wykaz dokumentów, a w nim: e-recepty, e-skierowania i e-zlecenia, które wystawił pacjentowi lekarz w trakcie leczenia - wylicza dyrektor Kędzierski.

- Usuniemy na pewno problem nieczytelnych recept, zlikwidujemy skierowanie papierowe, ale też w pewien sposób będziemy mogli skrócić kolejki i czas oczekiwania na świadczenia, eliminując dosyć powszechne dzisiaj wpisywanie się pacjentów jednocześnie na wiele list oczekujących - zaznacza Marcin Kędzierski.

- Na podstawie e-skierowania będzie można wpisać się tylko na jedną listę oczekujących - potem skierowanie zostanie zablokowane. Jeśli będziemy chcieli jednak zmienić świadczeniodawcę, trzeba będzie się najpierw wypisać z listy - wyjaśnia.

Lekarze będą mogli wystawiać e-recepty, które pacjenci zrealizują w dowolnej aptece. Elektroniczna recepta będzie mogła być jak do tej pory wydrukowana lub będzie można ją zrealizować za pomocą kodu do recepty, który pacjent otrzyma przez sms lub e-mail.

Ponadto pacjent będzie mógł zrealizować częściowo receptę w jednej aptece, a pozostałe pozycje wykupić w innej, bez konieczności sporządzania odpisów.

Pacjent z kontem lub bez

Korzystanie z IKP będzie dobrowolne. Osoby, które dysponują elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP, uzyskają login i hasło do swojego IKP przez internet, zaś pozostałe osoby przez internet będą mogły złożyć wniosek, a w specjalnie wyznaczonych punktach - po potwierdzeniu tożsamości - odbiorą login i hasło.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH