Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił nowe zasady kontraktowania świadczeń medycznych w nadchodzącym roku

Mamy wzrost gospodarczy, NFZ również stał się bogatszy i w 2008 r. na kontraktowanie świadczeń będzie o 5,3 mld zł więcej niż w tym roku. Na leczenie Polaków w szpitalach i przychodniach Fundusz wyda 44,8 mld zł.
Prezes NFZ Andrzej Sośnierz chce, aby te złotówki zostały wydane jak najbardziej racjonalnie i zapowiada zmianę zasad kontraktowania. W szpitalach mają to być zmiany, rzec można, rewolucyjne.
Nowości zostały przyjęte z pewnym dystansem (opinie dyrektorów szpitali - str. 5), głównie dlatego, że menedżerzy szpitali poznają je tuż przed negocjowaniem kontraktów.

Uśredniona stawka

W 2008 r. NFZ przestanie płacić szpitalom za wykonanie poszczególnych procedur medycznych. Ich katalog ma się zmniejszyć z ok. 1500 do ok. 450 pozycji. Rozliczanie świadczeń ma być wzorowane na wprowadzonym w krajach "starej" Unii systemie HRG (Healthcare Resource Groups - jednorodne grupy pacjentów). System opiera się na łączeniu, do celów rozliczeniowych, odrębnie dotychczas wycenianych procedur w grupy o jednorodnym charakterze.
O zakwalifikowaniu pacjenta do konkretnej grupy decyduje: podobny problem kliniczny, podobne postępowanie lecznicze oraz podobne zużycie zasobów przy wykonywaniu konkretnego świadczenia.
Fundusz chce płacić uśrednioną stawkę za leczenie pacjenta z rozpoznaniem ustalonym wg HRG, a szpital ma zdecydować, jakie procedury są w konkretnym przypadku niezbędne: tańsze czy droższe.
- Takie rozliczanie świadczeń w państwach, gdzie HRG zostało wprowadzone, miało doprowadzić do bardziej racjonalnego wyboru świadczeń, bo szpitale chętniej stosują lepiej opłacane procedury - tłumaczy ekspert rynku medycznego Adam Kozierkiewicz.
Jak informował dziennikarzy wiceprezez NFZ Jacek Grabowski, szpitale zostaną wyposażone w oprogramowanie, które samo wyliczy cenę, jaką płatnik zapłaci za hospitalizację danego pacjenta zakwalifikowanego do konkretnej grupy. Program w wyliczeniu uwzględni uśrednioną stawkę za leczenie chorego wg rozpoznania, ale skoryguje ją o dane dotyczące wieku, płci i czasu pobytu.

Przegląd innych nowości:

  • Fundusz zamierza więcej zapłacić za terapię pacjenta starszego i z chorobą przewlekłą.

  • Zmieni się wartość punktu, do tej pory różna w różnych regionach kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH