Podczas sesji "Dokąd zmierzasz onkologio?" (22 października br. w ramach IX Forum Rynku Zdrowia) eksperci uczestniczący w panelu poruszyli wiele istotnych kwestii systemowych związanych z lecznictwem onkologicznym w Polsce. Na naszą prośbę resort zdrowia odniósł się do kilku z nich.
Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowany jest, jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu takiego właśnie programu wieloletniego (Dz. U. z 2005 r., nr 143, poz. 1200 z późn. zm.). Realizacja Programu, zgodnie z postanowieniami ww. ustawy, przewidziana została na lata 2006-2015.
Resort podkreśla, iż obecny Program jest programem interwencyjnym, wspierającym działania z zakresu onkologii. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że na bieżąco analizuje dotychczasowe efekty realizacji Programu oraz, w związku z licznymi postulatami środowisk onkologicznych, prowadzi prace nad jego modyfikacją w kolejnych latach.
- Szczególny nacisk zostanie położony na profilaktykę i edukację. Sukcesywnie zmniejszane będą środki finansowe przeznaczane na programy inwestycyjne, tj. doposażenie i modernizację aparatury do diagnostyki i leczenia nowotworów, natomiast zwiększeniu ulegną środki na zadania profilaktyczne i edukacyjne - zaznacza Krzysztof Bąk, rzecznik resortu.
Jednocześnie dodaje, iż przeprowadzenie zmian wymaga szerokich konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny klinicznej, zdrowia publicznego, epidemiologii, a także promocji zdrowia, nauk społecznych, zarządzania i marketingu społecznego. Dotychczas w kwestie dotyczące modyfikacji NPZChN zaangażowane zostały ośrodki onkologiczne z całej Polski, instytuty naukowe i przedstawiciele organizacji pacjentów. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że zbiera również opinie od specjalistów z zakresu onkologii i ochrony zdrowia, dotyczące dotychczasowej realizacji Programu, oraz propozycje zmian prowadzących do poprawy skuteczności jego funkcjonowania. Jest także zainteresowane opiniami na temat zasadności kontynuacji Programu po 2015 r.: te zebrane dotychczas potwierdzają potrzebę realizacji NPZChN w kolejnych latach.
- Trwają prace nad przygotowywaniem strategii do nowej edycji NPZChN po 2015 r. we współpracy z konsultantami krajowymi i ekspertami w dziedzinie onkologii oraz przedstawicielami towarzystw naukowych - wyjaśnia rzecznik.
Referencyjność ośrodków
W ocenie resortu zdrowia, leczenie wybranych schorzeń, wymagających specjalistycznego, kompleksowego podejścia, powinno być realizowane w ośrodkach mających doświadczenie i możliwości. Wynika to z potrzeby zapewnienia odpowiedniej jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, a w szczególności - udowodnionej skuteczności leczenia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- 17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- 17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- 17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 16:42 Eksperci: niepokojący brak refundacji leku na szpiczaka
- 16:00 CIS informuje, kiedy do Sejmu wejdą terapeuci
- 15:50 Podpisano porozumienie z niepełnosprawnymi, ale nie z protestującymi w Sejmie
- 15:33 Rzecznik TK: zmiany w składzie orzekającym w sprawie dot. aborcji
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 3 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych