Resort trochę jak straż pożarna

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz stał się specjalistą od gaszenia pożarów wywoływanych przez niektóre przepisy ustawy o refundacji leków. Chodzi m.in. o zasady finansowania terapii objętych wskazaniami rejestracyjnymi, a także darowizny dla szpitali i ceny leków kupowanych przez lecznice w przetargach.

Do grudnia 2011 roku wykazy leków refundowanych obejmowały produkty lecznicze, z których większość nie miała sprecyzowanych wskazań refundacyjnych. Można je było stosować w dowolnych chorobach, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

W obwieszczeniu z 29 grudnia 2011 pojawił się zapis umożliwiający refundację leków wyłącznie we wskazaniach rejestracyjnych.

Dla pokazania tej różnicy podajmy prosty przykład: do tej pory NFZ refundował amoksycylinę z kwasem klawulanowym - skutecznym antybiotykiem stosowanym u dzieci w zapaleniu gardła, nerek, infekcji dróg moczowych. Po 1 stycznia 2012 r. w powyższych przypadkach lek nie mógł być refundowany, ponieważ zarejestrowanym wskazaniem jest zapalenie zatok.

Zapisami w najmłodszych

Problem dotknął w dużej mierze najmłodszych pacjentów. Wiele leków stosowanych w pediatrii nie ma zarejestrowanych wskazań w danej chorobie albo w danym wieku. Jednym z powodów jest brak możliwości przeprowadzenia badań, które spełniałyby kryteria kliniczne do celów rejestracyjnych. Wynika to z faktu, iż populacja dzieci z nowotworami jest niewielka (poniżej 1% wszystkich nowotworów).

- Z tego też powodu 80-85% leków stosowanych skutecznie w leczeniu nowotworów dzieci nie ma zarejestrowanych wskazań w tych jednostkach chorobowych - twierdzą zgodnie prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, i prof. Jerzy Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej.

- Są to często stare leki, jednak koszt terapii w przypadku chorych przewlekle przekracza ich możliwości finansowe - dodaje prof. Chybicka.

W momencie pojawienia się tego problemu resort zdrowia poprosił konsultantów krajowych w swoich dziedzinach medycznych o przygotowanie listy leków, które powinny się znaleźć na wykazach, ze wskazaniem zastosowania. Jednocześnie rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy. Zmiany wejdą w życie 9 lutego.

Nowelizacja rozszerza możliwość

wydania przez ministra zdrowia decyzji administracyjnej o objęciu refundacją w zakresie wskazań do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego - po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości oraz konsultanta krajowego w odpowiedniej dziedzinie (art. 40 ust. 1). Poprawka znosi tym samym wcześniejsze ograniczenie do objęcia refundacją w ramach programu lekowego mającego na celu zwalczanie chorób nowotworowych oraz chemioterapii.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH